Szkielet stalowy, podobny do drewnianego, ustępuje mu popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe słupy i belki.
Słupy i belki wzmocnione są prętami stężającymi i usztywniającymi. Nad drzwiami i oknami umieszcza się belki nadprożowe. Konstrukcja dachu to metalowe krokwie i dźwigary. Wszystkie elementy wykonane są z ocynkowanych profili stalowych, lekkich, a zarazem wytrzymałych. Szkielet wypełnia się izolacją termiczną, a tam, gdzie trzeba, zabezpiecza materiałami hydroizolacyjnymi. Elewację można obmurować, pokryć deskami, płytami wiórowymi lub sidingiem. Do pokrycia ścian wewnętrznych najbardziej nadają się płyty g-k bądź g-w. Budynek o takim szkielecie powinien być w kilku miejscach uziemiony.
Wady – dwie, ale poważne
Stalowy szkielet nie jest odporny na działanie ognia – metal w wysokiej temperaturze rozszerza się i deformuje. Częściowo chroni przed nim obudowa z płyt gipsowych (przez ok. 30 min. opiera się płomieniom). Ten czas podwajają dwie warstwy płyt lub płyta o zwiększonej odporności na ogień (GKF). Metalowy szkielet przenosi też hałasy. Jest na to rada – tam, gdzie belki stalowe stykają się z płytą poszycia stropowego nakleja się paski filcu lub taśmy izolacyjnej. Ochronę przed hałasem stanowi też wełna mineralna wypełniająca szkielet ścian wewnętrznych i zewnętrznych.
Kto zbuduje?
Na naszym rynku działa zaledwie kilka firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją i montażem domów o szkielecie stalowym. Można je też wznosić systemem gospodarczym. Niektórzy producenci sprzedają domy szkieletowe w formie częściowo prefabrykowanej. Ich budowa przypomina nieco składanie domu z klocków. Budynki montuje się bardzo szybko – budowa parterowego domu jednorodzinnego (stan surowy) może trwać 4–6 dni, dom zamówiony „pod klucz” może być oddany po ok. trzech miesiącach.
Bardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis
OdpowiedzUsuń