poniedziałek, 15 sierpnia 2011

DOM MUROWANY CZY DREWNIANY ?

Jedni zachwalają domy murowane, inni domy drewniane. Kto ma rację? Wszyscy, bo obu technologiom coraz trudniej wytknąć wady, a i wygląd budynków często bywa mylący. Nietrudno bowiem wskazać domy z cegły, które wyglądają jak z drewna, a także domy drewniane, których by nikt nie posądził o taką konstrukcję. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed wyborem technologii, w której zbudowany będzie dom.

 

 

Dom murowany czy dom drewniany? 
Jeszcze niedawno przy porównaniu domów murowanych z domami budowanymi w technologii szkieletu drewnianego (bo takich drewnianych buduje się najwięcej) większość zarzutów wobec technologii drewnianej wynikała z naszej rzeczywistości budowlanej. Teraz sporo się zmieniło na lepsze głównie dzięki dostosowaniu jakości produktów do norm europejskich i wreszcie pod wpływem wzrostu wymagań inwestorów.
Całkowicie zmienił się również sposób finansowania budowy i jej organizacji. Obecnie niemal wszystkie domy jednorodzinne przynajmniej częściowo powstają za pieniądze z kredytów i zapewne dlatego chcemy je budować szybko i profesjonalnie.

Co warto uwzględnić, planując budowę domu?

1. Projekt domu murowanego i domu drewnianego
Atutem technologii murowanej jest jej popularność w naszym kraju. Dlatego w katalogach projektów gotowych zdecydowana większość to domy murowane.
Pod względem architektonicznym i funkcjonalnym domu murowane są tak różnorodne, że dość łatwo znaleźć wśród nich dom spełniający nasze oczekiwania. Nie oznacza to, że domy w technologii innej niż murowana nie mogą być różnorodne. Jednak ze względu na skromność typowej oferty domów z drewna za odpowiadające nam rozwiązania projektowe musimy dopłacić.
2. Materiały do budowy domu murowanego i domu drewnianego
Wiele hurtowni i składów budowlanych ma bogatą ofertę materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych do domów murowanych. W jednym punkcie można zamówić cały zestaw i skorzystać z rabatu.
Samodzielne kompletowanie materiałów na drewnianą konstrukcję nie jest dobrym pomysłem, czasami okazuje się wręcz niewykonalne. Zamówienia na wybrany zestaw można złożyć tylko w niektórych tartakach lub w kilku firmach, które wyspecjalizowały się w prefabrykacji drewna – odpowiednio przycinają elementy, dokładnie je strugają i suszą w suszarniach próżniowych.
3. Budowa i wykonawcy domów murowanych i domów drewnianych
Krótki czas budowy uznaje się za niewątpliwą zaletę, o czym świadczy między innymi to, że na naszym rynku jest coraz więcej technologii murowych umożliwiających postawienie domu i zamieszkanie w nim w jednym sezonie. W technologiach tych do minimum ogranicza się mokre roboty (murowanie i betonowanie) oraz przerwy technologiczne (potrzebne, aby ściana lub strop uzyskały odpowiednią wytrzymałość). Ściany zewnętrzne często nie wymagają ocieplenia, a więc dodatkowego czasu na ułożenie izolacji.
Organizacja budowy sprawia znacznie mniej kłopotów, gdy wznosi się dom drewniany. Budowę można bowiem prowadzić o każdej porze roku, nawet w zimie, ponieważ – oprócz wykonania fundamentów – nie są wymagane żadne mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej. Poza tym tańszy i wygodniejszy jest transport materiałów na plac budowy, bo jest ich mniej i są znacznie lżejsze niż materiały do domów murowanych. Łatwiej manipuluje się też nimi na budowie, a przy ich składowaniu, przemieszczaniu i przygotowywaniu do wbudowania prawie zupełnie nie niszczy się terenu wokół domu.
Decydując się na budowę domu drewnianego, całą budowę powinno się zlecić firmie specjalizującej się w tej technologii. Tylko w ten sposób można uniknąć błędów zagrażających trwałości i stabilności lekkiej konstrukcji drewnianej. Na naszym rynku działa już co najmniej kilkanaście firm z dużym doświadczeniem, którym bez ryzyka można powierzyć budowę domu szkieletowego. Powszechność technologii murowanej sprawia, że łatwo znaleźć wykonawców, zarówno do poszczególnych etapów, jak i całości robót

następny artykuł poprzedni artykuł
4. Cechy termiczne i akustyczne domów murowanych i domów drewnianych
Domy szkieletowe cechuje mała akumulacyjność cieplna – szybko się nagrzewają, ale też po wyłączeniu ogrzewania szybko wychładzają. Aby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, podczas upału lub mrozu nie należy przesadzać z wietrzeniem. Bardziej niż w domach murowanych są w nich odczuwalne zmiany temperatury na zewnątrz, ale przestaje to mieć znaczenie, jeśli ogrzewanie domu jest automatycznie sterowane.
Domy murowane mają dużą akumulacyjność cieplną i gdy są nagrzane, stygną powoli. Latem masywne ściany chronią wnętrze domu przed zbytnim nagrzewaniem się za dnia.
Ściany zewnętrzne domów drewnianych są bardzo dobrymi izolatorami akustycznymi. Jednak wykonywane w nich stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe (np. odgłosy stąpania). Z kolei stropy żelbetowe znacznie lepiej pochłaniają takie dźwięki, ale przenoszą dźwięki określane jako powietrzne (np. odgłosy rozmów).

Warto wiedzieć

Możliwość przebudowy domu szkieletowego i domu murowanego
Domy szkieletowe łatwo przebudowywać i rozbudowywać oraz przeprowadzać w nich różne modernizacje, np. wymianę instalacji. Nie wymaga to pracochłonnego kucia ścian czy stropów i zwykle pozwala normalnie korzystać z domu. Przebudowa oraz rozbudowa domów murowanych jest trudniejsza i nieopłacalna, zwłaszcza gdy są zbudowane z pełnych, masywnych elementów. Alternatywą dla ciężkich, murowanych ścian działowych są ściany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym.

2 komentarze: