Spadający z dachu śnieg wygina, a w skrajnych przypadkach nawet zrywa orynnowanie. Zsuwające się czapy niszczą rosnące pod okapem rośliny, są też zagrożeniem dla osób przechodzących obok domu. Owszem, śniegowa czapa na dachu wygląda zimą bardzo malowniczo. Gdy jednak przychodzi odwilż, zsuwający się śnieg może być niebezpieczny. Zatrzymać mogą go zabezpieczenia przeciwśnieżne, np. płotki przeciwśniezne, śniegołapy, stopery, specjalne bale.
Lawiny śniegu z dachu
Wielu inwestorów często zapomina o tak potrzebnych akcesoriach dachowych jak bariery przeciwśnieżne. Przypominają sobie o nich zimą, gdy przychodzą duże opady śniegu.Spadający w czasie odwilży śnieg z dachu może powyginać, a w skrajnych przypadkach nawet zerwać orynnowanie. Zsuwające się czapy śniegu mogą zniszczyć rosnącą pod okapem roślinność czy samochód stojący na podjeździe, stanowią też zagrożenie dla osób przechodzących obok domu.
Koszty naprawy pokrycia i orynnowania oraz montażu akcesoriów przeciwśnieżnych po zakończeniu budowy są dużo wyższe, niż gdyby akcesoria te zostały zainstalowane razem z pokryciem. Nieprawdą jest też, że zabezpieczenia przeciwśnieżne potrzebne są jedynie w górach.
Na dachu można montować różne rodzaje zabezpieczeń przeciwśnieżnych: płotki, śniegołapy, stopery, specjalne bale.
Bariery przeciwśniegowe na dach (6)
Płotki przeciwśnieżne
Płotki przeciwśnieżne produkowane są z różnych materiałów: zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych, elementów aluminiowych, elementów stalowych lub aluminiowych pokrywanych poliestrem. Można je dopasować do barwy pokrycia dachowego. Poszczególne płotki mają różną długość w zależności od systemu, łączy się je za pomocą klamer. Płotki przeciwśnieżne montuje się za pomocą wsporników mocowanych do więźby dachowej, na dachach krytych dachówkami ceramicznymi, dachówkami cementowymi, blachodachówką, blachą płaską, blachą trapezową i płytami falistymi.Rozpruwacze śniegu (śniegołapy) i stopery
Rozpruwacze śniegu, czyli śniegołapy, dzielą dużą zsuwającą się z dachu czapę śniegu na mniejsze części. Chronią też przed zniszczeniem płotki przeciwśnieżne, które w przypadku nadmiernego obciążenia śniegiem mogą zostać powyginane.Śniegołapy montuje w przypadku, gdy długość połaci jest większa niż 3 m. Rozpruwacze przytwierdza się do elementów konstrukcyjnych więźby dachowej naprzemiennie w dwóch rzędach. Odstęp między rzędami wynosi 1 m, natomiast odległość między poszczególnymi śniegołapami – 0,5 m.
Stopery montuje się przy pokryciach z gontów bitumicznych. Pełnią podobną funkcję jak drabinki przeciwśnieżne. Przybija się je do sztywnego poszycia z desek lub ze sklejki i zakrywa pasem gontów tak, że wystaje jedynie ta część stopera, która zatrzymuje śnieg.
Bale przeciwśnieżne
Bale przeciśnieżne mają średnicę kilkunastu centymetrów. Zakłada się je na uchwyty (haki) montowane do konstrukcyjnych elementów więźby dachowej. W sprzedaży są również specjalne dachówki systemowe z zamocowanym hakiem na bal przeciwśnieżny.Dachówki ze stoperem
Systemowe dachówki ze stoperem oferowane są tylko w przypadku niektórych modeli dachówek. Liczba dachówek zatrzymujących śnieg na 1 m2 powierzchni dachu zależy od pochylenia połaci i strefy obciążenia śniegiem.Dachówki z wbudowanym stoperem są przeznaczone wyłącznie do zatrzymywania śniegu, nie wolno po nich chodzić i używać jako stopni kominiarskich.
Podoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńWiele tutaj interesujących i ważnych informacji.
OdpowiedzUsuńMiałem dylemat w tym temacie ale ten wpis pomógł mi podjąć decyzję.
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńNiezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuń