poniedziałek, 15 sierpnia 2011

DOMY ZE STYROPIANU

W Europie Zachodniej domy ze styropianu buduje się od lat 60., do Polski technologia ta dotarła dopiero na początku lat 90. Początkowo kształtki wykorzystywano jedynie do budowy ścian. Teraz coraz częściej tę nową technologię stosuje się kompleksowo w budowie całego domu, także do stropów i dachu. 

Ściany

Budowa domu ze styropianu jest prawie tak prosta jak zabawa klockami. Najpierw zestawiamy ze sobą kształtki styropianowe. Wkładamy w nie zbrojenie, a następnie kształtki wypełniamy betonem. Styropian zastępuje deskowanie, a jednocześnie jest izolacją termiczną ściany.

Elementy do budowy ścian

Mają 1 lub 2 m długości i 25 cm wysokości. Zbudowane są z dwóch styropianowych ścianek grubości 5 cm, między którymi mieści się 15-centymetrowa warstwa betonu.
Niekiedy ścianki zewnętrzne są pogrubione o 10 cm i wtedy mają lepszą izolacyjność termiczną. Te kształtki, które mają ściankę pogrubioną o 20 cm, polecane są do domów pasywnych.
W sprzedaży są także kształtki ścienne i narożne – z jednej strony zamknięte poprzeczną ścianką. Można też kupić kształtki do narożników o kącie rozwartym oraz do budowy powierzchni krzywoliniowych.
Na bokach kształtek co 5 cm wyżłobione są pionowe rowki -  ułatwia to przycinanie. Jest to oznaczenie modułowości. Z kształtek ściennych wznosi się przede wszystkim ściany zewnętrzne. Ściany fundamentowe taniej jest wykonać z bloczków betonowych. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne kształtki są natomiast polecane do budowy ścian piwnic.
Z kształtek styropianowych zazwyczaj nie wykonuje się ścian działowych. Robi się je z materiałów tradycyjnych, bo takie ściany mają lepszą izolacyjność akustyczną, co ma duże znaczenie w przypadku przegród między pomieszczeniami.

Uwaga na wentylację!

Najwięcej obaw budzi szczelność domów ze styropianu. Ponieważ styropian tylko minimalnie przepuszcza parę wodną, ściany nie oddychają. Przy niesprawnej wentylacji może się zdarzyć, że nadmiar wilgoci wykropli się na oknie, a czasem także na ościeżu zgodnie z zasadą, że wilgoć wykrapla się na najzimniejszej powierzchni. Najlepiej w każdym pomieszczeniu zrobić osobny kanał wentylacyjny, a w oknach zamontować nawiewniki. Skuteczniejszym, choć droższym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem.

Wykończenie

Przed położeniem tynku na zewnątrz trzeba przetrzeć ścianę gruboziarnistym papierem ściernym lub specjalną pacą działającą na tej samej zasadzie co tarka do warzyw. Polepszy to przyczepność tynku. Jest to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy styropian jest pożółkły. Najczęściej na styropian kładzie się tynk na siatce, ale można ścianę obmurować elewacyjną cegłą klinkierową lub licówką. Od wewnątrz zalecane jest położenie płyt gipsowo-kartonowych lub tynku gipsowego układanego na mokro.

Zalety technologii styropianowej

1. Ściany można zbudować samodzielnie – warunkiem jest dobre dostosowanie projektu do tej technologii. Można więc zaoszczędzić na robociźnie – idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają niewiele pieniędzy, ale za to siły do pracy i trochę wolnego czasu. Elementy są lekkie, pomagać mogą więc nawet dzieci. Producenci proponują bezpłatne szkolenia, oferują kasety instruktażowe, konsultacje na budowie i instrukcje na papierze.
2. Styropianowe domy są ciepłe; ściana grubości 25 cm ma U = 0,28 W/(m2*K), a ściana grubości 35 cm – U = 0,16 W/(m2*K).
3. Technologia ta nie stwarza ograniczeń architektonicznych – ściany mogą być półokrągłe i mieć łuki.
4. Elementy styropianowe są bardzo lekkie, nie ma więc problemu z ich rozładunkiem i przenoszeniem. Zestawia się je „na sucho”, dzięki czemu na budowie jest czysto.
Domy ze styropianu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz