poniedziałek, 15 sierpnia 2011

POKRYCIA DACHOWE Z BLACHY STALOWEJ

Choć blachodachówki stalowe to popularne pokrycia dachowe, wciąż pojawiają się na ich temat różne pytania. Często zastanawiamy się czy blacha stalowa nie jest gorsza niż aluminiowa, czy unikać blachodachówek w ciemnych kolorach, od czego zależy jakość blachodachówki... Spróbujmy wyjaśnić chociaż część tych wątpliwości.

Czy lepsze są duże, czy małe arkusze blachodachówki?

Część wykonawców woli arkusze mniejsze i już te o długości około 6 m chciałaby dzielić na dwa mniejsze. Inni dekarze wolą długie arkusze, nawet te 7-metrowe. Na to pytanie nie sposób więc odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma natomiast wątpliwości, że im dłuższe arkusze blachodachówki, tym więcej kłopotu sprawią w trakcie transportu i noszenia.

Czy blachodachówki aluminiowe są lepsze od stalowych?

Blachodachówki aluminiowe są na pewno zdecydowanie droższe niż blachodachówki stalowe. Ich dużą zaletą jest za to lepsza odporność na korozję. Blacha, z której są produkowane blachodachówki aluminiowe, powinna być jednak grubsza niż blacha stalowa, z której produkowane są blachodachówki.

Czy lepiej unikać blachodachówek w ciemnych kolorach?

Blachodachówki produkowane z dobrych surowców mają wieloletnią gwarancję na zachowanie powłoki w należytym stanie. Blachy takie mogą się w minimalny, niemal niedostrzegalny sposób odbarwić, lecz cały dach musi zachować równomierną intensywność koloru. Zatem nie trzeba obawiać się ciemnych kolorów. Warto tylko dokładnie przeczytać gwarancję i sprawdzić, czy aby na pewno obejmuje ona również kolorystykę powłok. Nie należy się ponadto bać tego, że latem ciemne pokrycie będzie się bardziej nagrzewać. Aby dach dobrze służył i był „zdrowy”, połacie muszą być przecież wentylowane, a więc temperatura pod ciemną blachą nie wzrasta nadmiernie. Ważna jest wówczas także solidne ocipelenie dachu. Dzięki niemu w gorące dni poddasze nie będzie się nagrzewać, nawet gdy wybierzemy pokrycia dachowe z blachy kolorze czarnym.

Niektóre blachodachówki tego samego modelu i koloru maja inny odcień. Dlaczego?

Różny odcień blachodachówki, to wada spowodowana najczęściej układaniem pokrycia dachowego z arkuszy pochodzących z różnych dostaw. Dlatego właśnie niektóre firmy produkują blachodachówki na indywidualne zamówienie klienta, dzięki czemu każdy arkusz dowożony do inwestora pochodzi z tej samej partii. Oczywiście są na rynku blachodachówki o tak słabej jakości powłok, że nawet w obrębie jednej partii różnią się odcieniami. Jeśli w umowie gwarancyjnej jest to uznane jako wada, można zażądać zwrotu pieniędzy.

Czy pochodzenie blachy stalowej ma znaczenie?

Do produkcji blach stalowych powlekanych potrzebny jest skomplikowany proces hutniczy. Zaczyna się w wielkim piecu, gdzie z rudy żelaza (stanowiącej około 80% wsadu), złomu (około 20%) i dodatków uzyskuje się kęsy. Te zaś są następnie walcowane do odpowiedniej grubości i szerokości, a potem cynkowane i powlekane. Bardzo duże znaczenie ma zatem wsad do pieca. Za najlepsze na świecie uważane są szwedzkie rudy z okolic Kiruny. Szwedzka stal cieszy się więc zasłużenie dobrą opinią.

Czy blachy stalowe o powłokach cynkowo-magnezowych są lepsze od ocynkowanych?

Powłoki cynkowo-magnezowe stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne rdzenia stalowego wprowadzone zostały do produkcji blach w ubiegłym roku. W zależności od producenta skład stopu cynkowo-magnezowego jest różny. Obecnie blachy stalowe z takimi powłokami nie są dopuszczone do stosowania na pokrycia dachowe, więc lepiej wybierać blachy z zabezpieczeniem czysto cynkowym.

Czy jakość powłoki blachodachówki zależy od tego, czy jest błyszcząca, czy matowa?

Zdecydowanie jakość powłoki nie zależy od jej wierzchniego wykończenia. Ważny jest rodzaj powłoki. Na powłokach matowych natomiast częściej niż na tych z połyskiem osadzają się mech i glony. Ale akurat problem zatrzymujących się osadów dotyczy prawie wszystkich pokryć dachowych, szczególnie po stronie północnej i w miejscach zacienionych.

7 komentarzy: