poniedziałek, 15 sierpnia 2011

DOMY MOBILNE

Bywa, że mamy plac, ale nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem są mało u nas znane domy na kołach. Mobilne domy nie są trwale związane z ziemią i dlatego można je w każdej chwili przenieść w inne miejsce.

Domy mobilne z prawnego punktu widzenia nie są wcale domami, tylko... pojazdami.
Domy na kołach są alternatywą dla osób, które mają plac, działkę, ale nie mogą uzyskać pozwolenia na budowę domu. Mobilne domki nie są trwale związane z ziemią i dlatego można je w każdej chwili przenieść (przesunąć) w inne miejsce. Aby postawić dom mobilny nie trzeba kupować działki na własność, wystarczy ją wydzierżawić.
Domy mobilne. Całoroczne domy na kołach 

Ważne

Domy mobilne nie są przeznaczone do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych.

Konstrukcja domu mobilnego

Podstawą konstrukcji domów mobilnych jest stalowa rama, do której zamontowane są szerokie koła. Na ramie jest położona płyta z ocynkowanej blachy, a do niej są przymocowane ściany o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ściany są ocieplone wełną mineralną. Konstrukcja domów na kołach jest zbliżona do konstrukcji domów modułowych szkieletowych.

 
Podłączenie domu na kółkach do mediów trwa kilka godzin. Mobilne domy można ogrzewać gazem lub prądem. Są one wyposażone we wszystkie instalacje. Najdroższe modele domów na kołach są nawet wyposażone w komplet mebli.
Niestety, zbyt częste przemieszczanie mobilnego domu może wpłynąć na osłabienie jego konstrukcji.
Czas produkcji domu mobilnego trwa półtora do dwóch miesięcy.

1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący artykuł. Takie domy to ciekawe rozwiązanie dla ludzi, którzy lubią podróże i nie wiążą przyszłości z tylko jednym miejscem. Osobiście wybrałbym budynek modułowy - lubię nowoczesność, ale jednak z większą stabilnością :)

    OdpowiedzUsuń