czwartek, 6 stycznia 2011

POKOJE DLA DZIECI

Radzimy, jak urządzić wnętrze dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka

Trudno urządzić pokój dziecka raz na całe jego życie. Rozwiązaniem jest takie zaplanowanie wnętrza, by można je było modelować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając kącik dla niemowlaka, pokój dla kilkuletniego dziecka i rodzeństwa. Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, by za kilka lat nie mieć problemów z przemeblowaniem wnętrza.

Co dla niemowlaka - kącik w sypialni czy osobny pokój?

Do prawidłowego rozwoju dziecka osobne wnętrze nie jest konieczne na każdym etapie.
Niemowlęctwo to czas, kiedy ważna jest bliskość dziecka z rodzicami, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Niemowlęta znacznie lepiej czują się w sypialni rodziców, dlatego wiele osób rezygnuje z urządzenia samodzielnego pokoju dla niemowlaka.
Jeśli urządzamy kącik dziecięcy w małżeńskiej sypialni, musi być na tyle duży, aby poza łóżeczkiem można było wstawić dodatkowe sprzęty komodę z przewijakiem, wygodny fotel lub krzesełko do karmienia.
Zobacz koniecznie:

Pokój dla dziecka: najmniejszy czy największy?

Do przydzielania pokojów dziecięcych warto podejść perspektywicznie. Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro dziecko jest małe, można mu przydzielić najmniejszy pokój.
W rzeczywistości bardzo szybko staje się on jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Albo więc pokój przeznaczony dla dziecka powinien być duży, albo powinniśmy być przygotowani do zmian funkcji pomieszczeń. Może z czasem duży gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecięcego.

Co dla rodzeństwa - jeden wspólny pokój czy 2 osobne?

Elastycznie możemy podejść do urządzania pokojów dwojga dzieci. Gdy sąsiadują one ze sobą, można na jakiś czas zrezygnować z budowania dzielącej je ściany – na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wspólna przestrzeń może działać bardzo stymulująco. Oszczędzamy też na miejscu – przestrzeń do zabawy może być wspólna.

Ile sprzętów do pokoju dziecka?

Na każdym etapie warto także w pokoju dziecka ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań. Jeśli będzie miejsce w rezerwie, będzie można wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny.

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Na każdym etapie rozwoju dziecka ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli. Przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój.
Mobilność sprzętów nabiera szczególnej wagi w późniejszych okresach rozwoju: w przedszkolnym pozwala wygospodarować przestrzeń konieczną do aktywnej zabawy na podłodze, w szkolnym – do organizowania wizyt rówieśników czy też rozwijania rodzących się ciągle zainteresowań.
Bardzo popularne dzisiaj wbudowane meble utrudnią wygospodarowanie miejsca na podłodze na ćwiczenie układów tanecznych. Niemożliwe będzie też przesunięcie stacjonarnego biurka spod okna, aby np. rozstawić sztalugi.

3 komentarze: