środa, 5 stycznia 2011

JAKI BLAT DO KUCHNI?

Wybór blatów kuchennych jest ogromny. Bez trudu dopasujesz blat do stylu kuchni i zasobności swojego portfela. Tanie i jednocześnie odporne na zaplamianie są blaty laminowane. Blaty z kamienia są już dużo droższe, ale to inwestycja na lata. Taki blat nie traci na urodzie i można go odnowić. Zarówno zwolennicy stylu nowoczesnego, jak i tradycyjnego znajdą blat dla siebie.
http://muratordom.pl/s/photos/e4/08/c8/e408c85871e2a31e.jpg

Blat z płyt laminowanych tani i odporny

Jeśli blat w kuchni ma być odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zaplamienie substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, a do tego niedrogi – może być wykonany np. z płyt laminowanych lub MDF-u. Płyty łatwo się przycina, ale potem ich krawędzie są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć metalową lub akrylową listwą, a miejsce styku ze zlewozmywakiem – uszczelnić silikonem.
Podczas eksploatacji trzeba uważać na zarysowania i kontakt blatu kuchennego z parą wodną, która może powodować zmatowienie powierzchni.

Blat z drewna do kuchni w każdym stylu

Do każdego wnętrza uda się dobrać odpowiedni blat z drewna: do rustykalnych – najlepiej z litego (buku, dębu lub iroko) z nierównym usłojeniem i sękami, do nowoczesnych – na przykład z klejonego, które jest trwalsze, nie rozsycha się i nie paczy jak lite.
Łatwo będzie uzyskać dowolny kształt blatu (obróbka nie jest trudna nawet dla niefachowca), jednak jego powierzchnię trzeba dobrze zabezpieczyć (polakierować lub zaolejować), bo łatwo się plami. Nie jest także odporna na wysoką temperaturę.

Blat z kamienia wytrzymały

Takich problemów nie będzie z blatem z kamienia. Można na nim bez obaw kroić i stawiać gorące naczynia. Również po latach taki blat zwykle nie traci nic ze swej urody, a jeśli nawet, będzie go można odnowić.
Blatu z kamienia nie da się łatwo przyciąć i zamontować domowym sumptem. Są do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia i wprawa. Kamień jest także jednym z droższych materiałów.

Blat z konglomeratu trudno porysować

Lżejsze od blatów kamiennych, mniej trwałe i niekoniecznie tańsze są blaty z konglomeratów, czyli mieszanek minerałów. Są ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i kwasy. Można je dowolnie formować i łączyć w niewidoczny sposób, a w razie potrzeby łatwo je odnowić, przeszlifowując ich powierzchnię. Przycinanie i montaż wymagają zatrudnienia fachowca.

Blat jak podłoga i ściana

Podobnie jak podłogę czy ścianę w kuchni, blat można także wyłożyć płytkami ceramicznymi: gresem, klinkierem lub terakotą. Są odporne na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych.
Przykleja się je na wodoodporną płytę wiórową i fuguje również wodoodporną fugą. Brzegi – żeby nie były ostre – trzeba wykończyć specjalnymi ceramicznymi kształtkami lub listwami do narożników. W

Blaty z aluminium do nowoczesnych kuchni

We wnętrza o nowoczesnym wystroju dobrze wkomponują się blaty z aluminium lub ze stali, najlepiej kwasoodpornej – higienicznej i łatwej do mycia, odpornej na zarysowania. Są niewrażliwe na wilgoć i niepalne. Trudno im nadać potrzebny kształt, a ponieważ są niestabilne, należy je zamocować na stelażu z drewna lub ze stali.

5 komentarzy: