środa, 5 stycznia 2011

ŁAZIENKA-JAKIE PŁYTKI

Jakie płytki do łazienki

Wybór materiału na ściany i podłogę jest ważnym etapem w tworzeniu stylu łazienki. Zastosowane materiały powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe i łatwe do utrzymania w czystości.
Najczęściej wybieranym materiałem, stosowanym do wykończenia łazienek są płytki ceramiczne. Oferta płytek jest tak bogata i różnorodna, że pozwala na urządzenie łazienki w niemal każdym stylu. Możemy skorzystać z gotowych, proponowanych w sklepach zestawień i serii płytek w określonym stylu (na przykład retro, śródziemnomorski, high-tech). Możemy też sami, dobierając płytki, wykończyć łazienkę tworząc własny, niepowtarzalny styl. To jednak wymagać będzie od nas inwencji, zaangażowania, czasu i konsekwencji. Należy się bardzo pilnować, aby nie przesadzić z ilością upiększeń. Jeśli brakuje nam talentu, zwróćmy się po projekt do specjalisty.

Rodzaje płytek:

Glazura – cienkie i kruche płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ścianę.
Terakota – płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Mają dużą wytrzymałość, ale są bardziej kruche od gresów. Mają budowę niejednorodną – po obtłuczeniu odsłania się czerep płytki. Używane głównie na podłogę, można je też układać na ścianie.
Gres porcelanowy – płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione, a dodatkowo również polerowane. Dobre na podłogi, mogą też zastąpić płytki ścienne.
Klinkier szkliwiony – bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach. Nierówności w wymiarach są wpisane w rustykalną estetykę płytki. Dobry na ściany i podłogi.
Uwaga! Do łazienek nie poleca się gresu technicznego – na powierzchni płytek są chropowatości, które zatrzymują brud, powodując szarzenie płytek. W mokrej strefie łazienki nie powinno się stosować gresu polerowanego – niezaimpregnowany jest mało odporny na plamienie.

Jaki format płytek do twojej łazienki?

„Cegiełki” mają kształt wydłużonego prostokąta 10 x 20 cm, najczęściej układane są poziomo, ale bez przesunięcia typowego dla wzoru w cegiełkę. Uzupełnieniem poziomych „cegiełek” mogą być płytki ułożone pionowo oraz kwadraty „dziesiątki”. Często stosowane do wyodrębnienia jakiegoś elementu – obudowy sedesu lub umywalki.
http://muratordom.pl/s/photos/thumbnails/fa/a5/df/faa5df0271648fae_305x0_romiar-niestandardowy.jpg
  
   
 
Mozaika – w formie drobnych kwadratów od 2 x 2 do 5 x 5 cm, a także rombów, prostokątów, kółek, kamyków o nieregularnych kształtach. Na dużej powierzchni pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię ściany (nie widać fug). Najczęściej jednak służy jako element rozbijający powierzchnie z większych płytek. Może być tanim sposobem na dekoracyjną listwę. Pozwala układać powierzchnie zaokrąglone.
http://muratordom.pl/s/photos/c4/c7/68/c4c7685cb8b089a3.jpg
 
 
 
http://muratordom.pl/s/photos/f4/b3/16/f4b31651e0f419e4.jpg
 
 
 
http://muratordom.pl/s/photos/07/e6/a2/07e6a2b02c5527c4.jpg

6 komentarzy: