Jakie płytki do łazienki
Wybór materiału na ściany i podłogę jest ważnym etapem w tworzeniu stylu łazienki. Zastosowane materiały powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe i łatwe do utrzymania w czystości.Najczęściej wybieranym materiałem, stosowanym do wykończenia łazienek są płytki ceramiczne. Oferta płytek jest tak bogata i różnorodna, że pozwala na urządzenie łazienki w niemal każdym stylu. Możemy skorzystać z gotowych, proponowanych w sklepach zestawień i serii płytek w określonym stylu (na przykład retro, śródziemnomorski, high-tech). Możemy też sami, dobierając płytki, wykończyć łazienkę tworząc własny, niepowtarzalny styl. To jednak wymagać będzie od nas inwencji, zaangażowania, czasu i konsekwencji. Należy się bardzo pilnować, aby nie przesadzić z ilością upiększeń. Jeśli brakuje nam talentu, zwróćmy się po projekt do specjalisty.
Rodzaje płytek:
Glazura – cienkie i kruche płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ścianę.Terakota – płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Mają dużą wytrzymałość, ale są bardziej kruche od gresów. Mają budowę niejednorodną – po obtłuczeniu odsłania się czerep płytki. Używane głównie na podłogę, można je też układać na ścianie.
Gres porcelanowy – płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione, a dodatkowo również polerowane. Dobre na podłogi, mogą też zastąpić płytki ścienne.
Klinkier szkliwiony – bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach. Nierówności w wymiarach są wpisane w rustykalną estetykę płytki. Dobry na ściany i podłogi.
Uwaga! Do łazienek nie poleca się gresu technicznego – na powierzchni płytek są chropowatości, które zatrzymują brud, powodując szarzenie płytek. W mokrej strefie łazienki nie powinno się stosować gresu polerowanego – niezaimpregnowany jest mało odporny na plamienie.
Jaki format płytek do twojej łazienki?
„Cegiełki” mają kształt wydłużonego prostokąta 10 x 20 cm, najczęściej układane są poziomo, ale bez przesunięcia typowego dla wzoru w cegiełkę. Uzupełnieniem poziomych „cegiełek” mogą być płytki ułożone pionowo oraz kwadraty „dziesiątki”. Często stosowane do wyodrębnienia jakiegoś elementu – obudowy sedesu lub umywalki.
Mozaika – w formie drobnych kwadratów od 2 x 2 do 5 x 5 cm, a także rombów, prostokątów, kółek, kamyków o nieregularnych kształtach. Na dużej powierzchni pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię ściany (nie widać fug). Najczęściej jednak służy jako element rozbijający powierzchnie z większych płytek. Może być tanim sposobem na dekoracyjną listwę. Pozwala układać powierzchnie zaokrąglone.
Wartościowe uwagi
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
Wybór idealnych płytek nie jest łatwy zwłaszcza że w sklepach jest tak różnorodny asortyment.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńInformacje zawarte w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńJest to decyzja którą warto dobrze przemyśleć
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWarto jest wybrać wysokiej jakości płytki.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuń