czwartek, 6 stycznia 2011

PRZEDPOKÓJ

| 
Zaplecze domu, czyli pomieszczenie gospodarcze... Kotłownia, pralnia, schowek na narzędzia ogrodnicze i sprzęt do sprzątania – bez takich miejsc trudno sobie wyobrazić codzienne życie w domu. Gdy brakuje strychu i piwnicy, wszystkie funkcje gospodarcze pełni często jedno pomieszczenie.

Dom jednorodzinny musi mieć swoje zaplecze – miejsce na wszystko, co związane jest z obsługą budynku, podwórka i ogrodu. Kiedyś taką część gospodarczą starannie oddzielano od części mieszkalnej domu – skrywał ją strych, piwnica, garaż, czasem również osobny budynek gospodarczy. Dawniej do obsługi domu potrzebowano zresztą znacznie więcej miejsca: oprócz kotłowni niezbędne było pomieszczenie na węgiel, w obszernej piwnicy gromadzono zapasy, a rozległe strychy zamieniano w skarbnicę pamiątek z przeszłości.
Dzisiaj, wbrew pozorom takie zaplecze to nie przeżytek ani przejaw rozrzutności. Gdy kupujemy projekt, zwróćmy uwagę, czy projektant przewidział w nim miejsce na pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Gdy dom nie ma piwnicy, poddasze w całości wykorzystuje się na cele mieszkalne, a miejsce garażu zajmuje wiata, warto zadać sobie pytanie: gdzie wygospodarujemy miejsce na wiele tak potrzebnych w domu sprzętów i urządzeń? Gdzie umieścimy pralkę i kocioł centralnego ogrzewania? Gdzie odkurzacz, szczotki, wiadra i mopy? Gdzie rower, kosiarkę, rolki, narty i tak wiele innych rzeczy, w które z pewnością „obrośniemy” przez lata? W projektach niewielkich domów zazwyczaj znajduje się program minimum – jedno pomieszczenie gospodarcze, na które przeznacza się kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jak je zagospodarować, aby mogło znieść ciężar tylu odpowiedzialnych funkcji i jednocześnie nie przeobraziło się w zagracony, trudno dostępny kąt?

Kilka funkcji w jednym miejscu

Pomieszczenie gospodarcze najczęściej ma małą powierzchnię. Aby mogło pełnić kilka funkcji jednocześnie, warto dobrze zaplanować każdy jego centymetr:
  • kocioł powinien stać jak najbliżej kanałów wentylacyjnego i spalinowego, a jednocześnie w miejscu łatwo dostępnym dla serwisanta. Trzeba przewidzieć miejsce na przewód spalinowy łączący kocioł z kominem;
  • jeśli pomieszczenie gospodarcze jest również pralnią, przydatny będzie zlewozmywak. Najlepiej zamontować go pod oknem;
  • ściany i podłogi należy wykończyć materiałami niepalnymi, łatwymi do utrzymania w czystości. Należy je wykończyć przed zamontowaniem kotła i innych urządzeń;
  • stojące szafki, pralkę i suszarkę najlepiej przykryć blatem roboczym – stanie się niezbędny, gdy będziemy chcieli posegregować rzeczy do prania albo odłożyć zdjęte z wyższych półek przedmioty;
  • nad częścią blatu roboczego warto zostawić pustą przestrzeń – czasami przydaje się miejsce na blacie o pełnej szerokości. Pod blatem można umieścić kosze na brudną bieliznę;
  • głębokie wnęki warto zabudować szafkami, płytkie – półkami na drobne przedmioty;
  • na rzeczy, które chcemy ochronić przed kurzem, warto zrobić przynajmniej jedną zamykaną szafkę;
  • najlepiej, jeśli rozstaw półek można regulować, dopasowując je do wysokości przechowywanych tam przedmiotów;
  • półki służące do przechowywania cięższych sprzętów powinny mieć większą wytrzymałość;
  • wszystkie puste miejsca na ścianie warto zagospodarować – można je przeznaczyć na wieszaki na drabinki, narzędzia, deskę do prasowania;
  • odkurzacz, z którego zwykle często korzystamy, powinien być umieszczony w miejscu łatwo dostępnym - sprawdzają się wnęki i miejsca pod blatem roboczym, mniej wygodne są zamykane szafki.

PRZEDPOKÓJ

Przedpokój tradycyjny czy nowoczesny? Pomysły na urządzenie wnętrza

Przedpokój to startegiczne miejsce każdego domu. To tu wszystko się  zaczyna i kończy. To jak go urządzimy, narzuca styl całemu domu. Warto zadbać o detale, meble i wykończenie. Aby wejście zapowiadało ciekawą podróż po wnętrzach...

Przedpokój tradycyjny

Bardziej sień niż przedpokój, jednak nie ma wątpliwości że jet to podmiejska rezydencja. Pełne uroku świadectwo upływu czasu - stare meble, przedmioty, które stoją tu od lat... Białe ściany podkeślają charakter antyków.
Polecamy:

Przedpokój nowoczesny

Przedpokój w stylu minimalistycznym przełamanym oryginalnymi elementami. Uwagę zwraca pomysłowy wieszak-drzewo na ścianie.
W nowoczesnym przedpokoju można zastosować również stylowe elementy, jak np. bogato zdobiona rama lustra. W ten sposób nasz przedpokój z nowoczesnego zamieni się w eklektyczny.

PRZEDPOKÓJ

Hol wielozadaniowy

Czy wydzielony przedsionek jest konieczny? A może wystarczy, jeśli drzwi wejściowe będą prowadziły do holu albo wprost do pokoju dziennego? To pytania, jakie często zadają sobie budujący dom.

Przedsionek to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi i drzwiami prowadzącymi do części mieszkalnej domu.
Pełni on rozmaite funkcje: chroni wnętrze domu przed zimnem z zewnątrz, zapobiega przeciągom, można tam zostawić zabłocony wózek, mokre buty i parasole, a także niekrępująco przyjąć listonosza i inkasenta. Warto więc zadbać o to, aby był wygodny.

Według przepisów...

W naszej strefie klimatycznej przedsionek jest nieodzowny. Wejście do budynku należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza, stosując przedsionek lub kurtynę powietrzną.

Praktycznie

Przedsionek w domu nabiera znaczenia zimą, zwłaszcza przy –20°C. Pozwala utrzymać w domu stabilną temperaturę: ogranicza wtargnięcie do wewnątrz zimnego powietrza i ucieczkę ciepła z domu. Najlepiej, jeśli jest to pomieszczenie ogrzewane, ale może tam być temperatura o parę stopni niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. 

Węzeł komunikacyjny

Z przedsionka wchodzi się do holu lub wprost do pokoju dziennego. Ale często nie jest to jedyna funkcja komunikacyjna tego pomieszczenia.
Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są w przedsionku.
Często z przedsionka wejść można do pomieszczeń gospodarczych. Dzięki temu będąc na zewnątrz domu, można skorzystać z pomieszczenia gospodarczego, bez wchodzenia do mieszkalnej części, zwłaszcza gdy będziemy w schowku przechowywać narzędzia ogrodnicze, wózek dziecięcy, hulajnogę.
Z przedsionka może też prowadzić wejście do poczekalni gabinetu, gdzie przyjmuje się pacjentów czy interesantów, albo do wydzielonego mieszkania.

Strefa przejściowa...

Przedsionek pozwala otworzyć drzwi domu, nie ukazując jednocześnie jego wnętrza. Wizyta listonosza czy inkasenta w przedsionku nie zakłóci naszej prywatności.
Jeśli wejście do domu widoczne jest z ulicy, każde otwarcie drzwi ukazuje dom od środka. Przedsionek jest wtedy wizualną barierą: chroni zacisze domowe przed okiem wścibskich przechodniów.

Wygodny

Przedsionek  może mieć różną wielkość. Minimalne wymiary zależą od:
- zastosowanych drzwi i kierunku ich otwierania,
- tego, z jakimi pomieszczeniami przedsionek jest połączony,
- funkcji, jakie ma on spełniać.
Jeśli jego rola będzie ograniczona tylko do ochrony wnętrza domu przed zimnem, nie musi być duży.
Ale jeśli chcemy w nim umieścić głęboką szafę lub zależy nam na miejscu na ustawienie wózka dziecięcego czy inwalidzkiego, pomieszczenie powinno być obszerne.

PRZEDPOKÓJ

Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób, małżeństwa z niepełnosprawnym dzieckiem oraz studentów. Przekroczmy próg i zobaczmy, jak architekt urządził nieduży przedpokój.
Nasz architekt opracował rzut modelowego mieszkania o powierzchni 71 m2, w starym domu wielorodzinnym, a następnie trzy jego warianty, za każdym razem dostosowując podział przestrzeni do określonych potrzeb mieszkańców.
Pierwsze mieszkanie należy do pary starszych ludzi, którzy mieszkają sami. Mają oni jednak dużą rodzinę. Dzieci i wnuki bardzo często ich odwiedzają. Mieszkanie jest pomyślane jako wygodne dla gospodarzy, ale też otwarte na przyjęcie i ugoszczenie dodatkowych kilku osób.
Drugie lokum zajmuje małżeństwo z dzieckiem niepełnosprawnym ruchowo. Taka sytuacja wymusza wygospodarowanie większej łazienki i wielu specjalnych udogodnień w różnych strefach domu.
Ostatnie wnętrze to mieszkanie wynajmowane przez czterech studentów. Każdy z nich musi mieć osobny pokój i w miarę równy dostęp do kuchni, łazienki, jadalni.

Przedpokój dla starszego małżeństwa, przedpokój 6 m2

Przestrzeń przedpokoju opracowana jest tu dosyć nietypowo. Środek przedpokoju nie pozostał wolny – jak to się dzieje na ogół – ale umieszczono tam cztery oryginalne szafki. Są to sześcienne konstrukcje wykonane z płyty MDF oklejonej taśmą z blachy kwasoodpornej, z drzwiczkami i przegrodami z blachy perforowanej.
Dwa sześciany przymocowane zostały do podłogi, dwa kolejne do sufitu. Każdy z nich dostępny jest z dwóch stron: po jednej zainstalowano półki, po drugiej pozostawiono miejsce na ubrania i od tej strony zamontowano drzwiczki z blachy. Błyszczące szafki o nowoczesnym wyglądzie skontrastowane ze stylową obszerną szafą (we wnęce przy wejściu) i galerią starych zdjęć w ozdobnych ramach stanowią ciekawą propozycję stylistyczną.

Przedpokój dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, przedpokój 6,5 m2

Bardzo klarowny układ kompozycyjny oparty na dużych, jasnych i błyszczących płaszczyznach zestawionych z brązowymi podłużnymi elementami. Po lewej stronie od wejścia mieści się szafa wnękowa z drzwiami otwieranymi metodą docisku.
Szafa jest tak umocowana, by przy suficie i przy podłodze pozostały luki, w których umieszczono świetlówki. Rzucany przez nie blask oświetla cały przedpokój. Wbrew pozorom naprzeciwko drzwi wejściowych nie ma kolejnej szafy, a jedynie jej imitacja. Mały metraż nie pozwolił na zamontowanie drugiej szafy, tym bardziej że środek przedpokoju musiał pozostać na tyle duży, by można w nim było manewrować wózkiem inwalidzkim.
Istniejące tam niegdyś drzwi do łazienki usunięto, gdyż kosztem toalety powiększono pokój dziecka.

Przedpokój dla 4 studentów, przedpokój 6 m2

Ponieważ to mieszkanie pomyślane zostało jako wynajmowane, projektant uznał, że właściciel starałby się wyposażyć je jedynie w niezbędne sprzęty. Część prac wykończeniowych lokatorzy wykonaliby samodzielnie, nadając wnętrzom bardzo zdecydowaną estetykę.
Układ przestrzenny przedpokoju jest dosyć standardowy: po lewej stronie od wejścia szafa wnękowa, po prawej dwie półki ograniczone wysuniętym fragmentem ścianki, a naprzeciw – drzwi do łazienki. Oryginalny styl uzyskany został dzięki dekoracji opartej głównie na graffiti i elementach znanych z budynków użyteczności publicznej.

PRZEDPOKÓJ

Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć oba wnętrza?

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie formy, kolorystyka i styl. Grę połyskliwych i matowych powierzchni oddają grafitowy odcień błyszczącej posadzki w holu i matowa barwa ściany w salonie.

Przedpokój to dla dobrych obserwatorów niemal zawsze zwiastun tego, czego można spodziewać się po reszcie mieszkania. Jednak dobrze zaprojektowany, nawet pomimo otwarcia na pokój dzienny, broni swojej niezależności.
Postawienie czytelnej granicy, a zarazem nawiązanie do charakteru innych pomieszczeń to zazwyczaj najtrudniejsza kwestia przy jego urządzaniu. Najprostszym i na ogół skutecznym zabiegiem strefującym jest zróżnicowanie materiałów na podłodze.

Materiały wykończeniowe

Grafitowy polerowany gres – praktyczna, odporna na piasek i błoto posadzka – tworzy szlachetny kontrast z jasnymi listewkami przemysłowego parkietu z egzotycznego drewna tauari.
Ten kontrast łagodzi jednak nieco gra kolorów na ścianach. Do jasnej barwy drewnianej posadzki nawiązuje delikatnie rozbielony, waniliowy odcień ścian w holu, ciemną szarość ściany w pokoju dziennym różni od gresowych płytek przy drzwiach tylko brak połysku. Kolorystyczny sojusz wzmacniają meble i detale: w salonie poduszki i fotel w kolorze marengo przy kremowej kanapie i nieco jaśniejszy dywan, przy wejściu do domu – otwarta, wbudowana szafa z lakierowanej płyty MDF, tak jasna, że aż niewidoczna na tle muru. Elegancką, stonowaną paletę według upodobań można przełamać kroplą subtelnego koloru, jak tu – bladego, jakby nieobecnego różu.
  Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć oba wnętrza?
  Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć oba wnętrza?

Zdaniem projektanta

Jak dobrać materiały na posadzkę

Płyty gresowe doskonale sprawdzą się na posadzce w intensywnie użytkowanej części mieszkania, jaką jest hol. Są odporne na ścieranie, wilgoć, nie ulegają zarysowaniom i łatwo je utrzymać w czystości. W strefie dziennej można zastosować wiele innych materiałów wykończeniowych. Ciekawy efekt daje zestawienie kontrastowych elementów – zarówno pod względem formatów, jak i kolorystyki. Dla dużych, gładkich i ciemnych płyt w holu przeciwwagą będą drobne deszczułki drewna egzotycznego w jasnym, szlachetnym odcieniu. Drewno jest ciepłe w dotyku i ma naturalny wygląd. A rysunek cienkich pasków nadaje mu nowoczesny rys.

PRZEDPOKÓJ

Jak dekoracyjnie oświetlić przedpokój bez inwestowania w drogie lampy lub kinkiety?

Oświetlenie przedpokoju moze być nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne. Podpowiadamy, jak za pomocą lamp, kinkietów i plafonów stworzyć w przedpokoju niepowtarzalny nastrój, nie wydając przy tym dużo pieniędzy.

Co do przedpokoju oprócz tradycyjnego źródła oświetlenia?

Oprócz tradycyjnego górnego oświetlenia, warto zainstalować w przedpokoju niewielkie plafony wbudowane w ściany np. po obu stronach drzwi od łazienki – nieco nad poziomem podłogi. To nie tylko ciekawa ozdoba pomieszczenia. Mają one bardzo praktyczne zastosowanie. Są uruchamiane włącznikiem niezależnym od lamp górnych i świecą zawsze, gdy w holu jest ciemno. Dzięki nim nawet w środku nocy każdy bez problemu znajdzie drogę do łazienki bez konieczności zapalania światła, które razi zaspane oczy i może obudzić pozostałych domowników.

Dekoracyjne oświetlenie w przedpokoju

Można zastosować rozwiązanie podobne do widocznego na zdjęciu. W podwieszanym suficie z płyt gipsowo-kartonowych wycięto trzy spore otwory o kształcie kwadratu. Zamknięto je matowym szkłem. Zza niego sączy się łagodne rozproszone światło, pochodzące z zamontowanych w suficie żarówek halogenowych. Efektownie rozświetla ono długi i dość wąski przedpokój. To oryginalne oświetlenie posłużyło również do podkreślenia urody podłogi. W pokrywający ją parkiet wmontowano cztery płytki ceramiczne. Mają one taki sam kształt i wymiary, jak plafony. Ten zabieg podkreśla spójność aranżacji i dodaje surowemu przedpokojowi elegancji i szyku.

PRZEDPOKÓJ

Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając sypialnię i przedpokój

Źle zaplanowane lub wykonane meble potarfią mocno utrudnić życie. Podpowiadamy, jak zaprojektować w sypialni i przedpokoju meble przy oknie, w narożniku i pod skosami, tak by szafy łatwo się otwierały i pomieściły dużo rzeczy.

Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając wnętrza
Szafka wisząca kontra głowa Ten kłopot pojawia się często w przedsionku lub holu. Z szafki wiszącej zbyt wysoko trudno jest korzystać, z kolei umieszczona na wysokości, do której łatwo sięgniemy, może zagrażać głowie. W obu przypadkach powinna być raczej płytka. Problem pojawia się właściwie zawsze, jeśli taka szafka znajduje się nad ławą, niską szafką lub skrzynią na buty. Aby się do nich dostać, należy pochylić głowę pod wiszącą szafką. Przy wyprostowywaniu się trzeba uważać, aby boleśnie się nie uderzyć. Zwykle lepiej jest dolną szafkę wyposażyć w szuflady – wtedy, zaglądając do nich, mamy głowę poza strefą ryzyka 
 
 
 
Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając wnętrza
Niskie półki na dole Półki znajdujące się na wysokości kolan i niżej są bardzo niewygodne, zwłaszcza w niedużych, wąskich garderobach. Żeby coś z nich wyjąć, trzeba kucać, klękać, niemal kłaść się na podłodze. W dodatku po omacku, nie widząc w gruncie rzeczy tego, po co sięgamy. Lepiej wykorzystamy tę część szafy, montując w niej szuflady albo wstawiając wysuwane pudła
 
 
 
Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając wnętrza
Drzwi przesuwne kontra wnętrze szafy Często jest tak, że najpierw budujemy szafę we wnęce, wyposażamy w półki i wieszaki, a dopiero potem zamykamy ją wysokimi drzwiami przesuwnymi. Błąd, jaki przy tym może się zdarzyć, polega na niedostosowaniu podziałów wnętrza szafy do szerokości modułu przesuwnego skrzydła. W najgorszym przypadku nigdy nie otworzymy do końca środkowej części szafy – zawsze jej fragment będzie zasłonięty przez drzwi 
 
 
 
Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając wnętrza
Szafa przy oknie Zabudowujemy szafami jedną ścianę w sypialni – rozwiązanie wygodne, miejsca na ubrania więcej niż w małej garderobie, jest tylko jeden denerwujący szkopuł – drzwi, otwierając się, zasłaniają okno. Za każdym razem, kiedy zaglądamy do szafy, zacieniamy pokój i oczywiście przy okazji także wnętrze szafy. W szafie można zamontować sztuczne oświetlenie, ale taka przegroda zasłaniająca dostęp naturalnego światła do pokoju nie jest przyjemna. Lepiej byłoby się zdecydować na drzwi przesuwne albo przynajmniej zamontować przeszklone skrzydło. Pamiętajmy także o parapecie i grzejniku pod oknem – wystają kilka-kilkanaście centymetrów przed lico ściany, więc rozwierane drzwi szafy będą się o nie opierać, ograniczając dostęp do wnętrza. 



Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając wnętrza
Szafa nie do otwarcia (pod skosem) Poddasze to strefa sypialni, a przy sypialniach musi być miejsce na szafy. Do planowania szaf na poddaszu trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną. Zdarza się, że wysoka szafa zostaje wstawiona tam, gdzie się doskonale mieści, czyli w wysokim miejscu poddasza, ale jej drzwi przy otwieraniu uderzają w skos sufitu. Najczęściej takie niespodzianki mogą nas zaskoczyć pod dachem czterospadowym, w pomieszczeniu, w którym są dwa spadki dachu. Pamiętajmy, że przed szafą musi być co najmniej tyle wysokiej przestrzeni, ile wynosi szerokość jej drzwi

POKOJE DLA DZIECI

Pokój dla dziecka - czysty i zdrowy. Jakie farby są bezpieczne i czy na podłogę kłaść dywan?

Zabierasz się do urządzania pokoju dziecka? Oto parę wskazówek. Sprawdź, jakie farby są bezpieczne dla zdrowia dziecka, jak wykończyć podłogę, aby nie gromadził się na niej kurz i czym najlepiej zasłonić okna. Podpowiadamy, na co zwróić uwagę przy wyborze mebli do pokoju dziecka.

Jak wykończyć ściany w pokoju dziecka?

Ściany najlepiej pomaluj zmywalnymi wodorozcieńczalnymi farbami, z których nie będą się uwalniały substancje szkodliwe dla zdrowia. Tapety wybierz gładkie i zmywalne, te z fakturą mogą zatrzymywać kurz.
Polecamy:

Z czego zrobić podłogę?

Jeśli na podłogę wybierasz dywan, to z krótkim włosiem lub z włókien zawierających substancje antygrzybicze i antyalergiczne. Kupuj wykładziny wykończone filcem lub jutą zamiast pianką z formaldehydem. Sprawdzą się bawełniane dywaniki, które łatwo uprać.
Zdrowym rozwiązaniem jest podłoga o twardej powierzchni, np. linoleum, panele laminowane lub drewno wykończone lakierem wodnym, a najlepiej zaolejowane lub zawoskowane.

Jak zasłonić okna?

Nie stosuj w  oknach ciężkich zasłon – gromadzi się w nich kurz i trudno utrzymać je w czystości. Lepsze są zasłony bawełniane, które można prać w wysokiej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem są łatwe do utrzymania w czystości rolety i wertikale.

Jakie meble wybrać?

Do pokoju dziecka wybierzmy meble, które nie będą się szybko brudziły i sprawnie je wyczyścimy. Drzwiczki do szaf i szuflady powinny być szczelne – inaczej kurz i roztocza będą się dostawać do środka. Wybierzmy łóżko na wysokich nogach (łatwo pod nim umyć podłogę) z podstawą, która zapewni swobodny przepływ powietrza.

POKOJE DLA DZIECI

Urządzasz pokój dla dziecka? Kup meble na lata - unikniesz sporych wydatków

Meble dla dzieci są bardzo ładne i niestety dość drogie. Aby uniknąć sporych wydatków, kup do pokoju dziecka  meble, z kórych dziecko będzie korzystało latami. Takie funkcje ma np. komoda-przewijak, łóżeczko z regulacją wysokości dna i długości. Rewelacyjnie w pokoju dziecięcym sprawdzą się poduszki, pudełka i kosze na różności.

Meble, które rosną razem z dzieckiem

Współczesne meble dla dzieci są bardzo ładne i niestety dość drogie. Ponieważ powinny być dostosowane do wymiarów i proporcji ciała – warto kupić meble „z przyszłością”. Po zdemontowaniu niektórych elementów można z nich korzystać przez lata. Takie funkcje ma komoda-przewijak, która po zdjęciu nadstawki może służyć dalej.


Warto wybrać łóżeczko niemowlęce z regulacją wysokości dna i długości, wyjmowanymi szczebelkami i funkcją przebudowy na tapczanik. Do udanych duetów można też zaliczyć łóżeczko z funkcją kołyski i opcją ustawiania wysokości na trzech poziomach. Możliwość kołysania łatwo zablokować, a wyjmowane szczeble pozwolą starszemu dziecku swobodnie wychodzić z łóżeczka.
Wiele mebli utrzymanych w klasycznym stylu ma kontynuację w dorosłych kolekcjach mebli, dlatego łatwo dobrać do dziecięcych regałów, szaf czy komód biurko lub większy tapczanik.
Pod łóżka idealnie wpasują się płytkie pudełka na kółkach. Przez lata przydadzą się wiklinowe kufry lub kosze – są uniwersalne i można je łatwo przesuwać. Wiele radości w każdym wieku sprawi hamak – najlepiej umieścić go w najmniej używanym kącie pokoju.

Biurka, krzesełka dla dzieci

Przez lata będzie służyć biurko na regulowanych nóżkach i z możliwością ustawienia kąta pochylenia blatu w zależności od wykonywanej czynności. Biurko powinno mieć szerokość co najmniej 120 cm.
Równie ważne jest zapewnienie dziecku wygodnego krzesła. To z regulacją wysokości i oparcia pozwoli na dopasowanie do wzrostu dziecka. Potrzebne są także półki nad biurkiem – początkowo można trzymać na nich zabawki, kredki, farby, gry planszowe, z czasem wyprą je podręczniki czy słowniki i encyklopedie.

Niezastąpione poduszki

Niezależnie od wieku sprawdzą się kolorowe poduszki – maluchy mogą się po nich tarzać i skakać, starszym umożliwią ciekawe aranżacje. Miękkie siedziska wypełnione sprężystym granulatem i powłoką wykonaną z tkanin lub sztucznej skóry nie mają stelaża i dopasowują się do anatomicznych kształtów.
W zależności od wielkości można na nich siedzieć, leżeć, a nawet spać, są przyjazne dzieciom zdrowym i polecane w terapii dzieci z porażeniem mózgowym.

POKOJE DLA DZIECI

Podpowiadamy, jak urządzić na poddaszu wygodny pokój dla dziecka

Dla małego dziecka przestrzeń poddasza może być wygodna. Zakamarki tworzą tutaj liczne możliwości do kreatywnych zabaw. Ponieważ małe dziecko bawi się najczęściej na podłodze, dobrze wykorzystaj tę przestrzeń, postaw tam niższe meble i skrzynie z zabawkami. Problemy z zagospodarowaniem poddasza mogą sie zacząć, gdy dziecko podrośnie.

Warto wiedzieć

Okna dachowe bezpieczne i wygodne. W pokoju dziecięcym warto zastosować okna wyposażone w bezpieczny pakiet szybowy. Warstwa folii w środku zestawu będzie gwarancją, że w razie stłuczenia kawałki szkła nie spadną na podłogę. Dzięki tej folii oraz szybom różnej grubości pakiet szybowy lepiej tłumi dźwięki niż klasyczny zestaw, co sprawdza się w przypadku dzieci w każdym wieku – małe mają niezakłócony sen, starsze ciszę podczas nauki.
Pokój dziecka musi spełniać wiele funkcji – pokoju do pracy, ćwiczeń, bawialni, biblioteki, miejsca towarzyskich spotkań – co rzutuje na kształt, wielkość i sposób oświetlenia pomieszczenia.

Jaką wielkość powinien mieć pokój dla dziecka na poddaszu?

Dla małego dziecka przestrzeń pod skosami może być nawet wygodna: daje większe poczucie bezpieczeństwa, a zakamarki tworzą liczne możliwości do kreatywnych zabaw. Zagospodarowanie małego pokoju z licznymi skosami dla nastolatka jest już pewnym wyzwaniem. Według standardów przyjętych w domach jednorodzinnych uznaje się, że pokój dziecięcy powinien mieć nie mniej niż 11 mkw. pełnowartościowej powierzchni, co oznacza, że powierzchnia pokoju liczona po podłodze powinna być większa.

Jak oświetlić pokój dziecięcy?

Ponieważ pokój dziecięcy jest wielofunkcyjny, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość naturalnego światła. Jeśli w pomieszczeniu jest okno w ścianie szczytowej lub lukarna, warto uzupełnić je oknem połaciowym, które lepiej doświetli na przykład miejsce do odrabiania lekcji.

Jak zaaranżować dla dziecka przestrzeń poddasza?

Małe dziecko bawi się na podłodze, dlatego jej powierzchnia, nawet jeśli jest pod skosami, może być w pełni wykorzystana. Bez problemu zmieszczą się tam niski stolik i krzesełka. Nawet jeśli dziecko wstaje, skośne połacie nie są zagrożeniem dla jego bezpieczeństwa.
Problemy z zagospodarowaniem przestrzeni zaczynają się, gdy dziecko podrośnie. Konieczne będą pełnowymiarowe meble wymagające miejsc pełnej wysokości: wysoka szafa, biurko. Żeby wygodnie korzystać z łóżka, również potrzeba przestrzeni o większej wysokości.

POKOJE DLA DZIECI

Pokoje dla dzieci. Jak zamienić 12 metrów w wygodny pokój dla rodzeństwa?

Nawet w niewielkim pokoju stworzysz komfortowy pokój dla rodzeństwa. Wystarczy wydzielić w pokoju strefy, w której dzieci będą mogły osobno spędzać czas. Zobacz naszą aranżację wnętrza.

Jak urządzić jeden pokój dziecięcy dla kilkuletniego dziecka i ucznia?

Duże okno wychodzące na południe, lokatorzy: ośmioletnia Kasia i sześcioletni Michał – dwoje z czworga dzieci w rodzinie – oraz zaledwie 12 m2 - oto punkt wyjścia. Urządzenie pokoju dziecięcego wymagało rzetelnej analizy dziecięcych potrzeb i marzeń oraz perspektywicznego myślenia. Kasia, od niedawna uczennica, potrzebuje nieco spokoju przy odrabianiu lekcji. Czas Michała wypełnia jeszcze głównie zabawa.

Jak wydzielić aneks sypialny w pokoju dziecięcym?

Najlepszym rozwiązaniem okazało się wydzielenie niewielkiego aneksu sypialnego, w którym kanapa wysuwanym na noc dodatkowym materacem zastąpiła piętrowe łóżko. Naturalną konsekwencją tej decyzji było usunięcie pojedynczego górnego światła na rzecz dwóch identycznych lamp i zamocowanie lekkiej rozsuwanej zasłony, która pozwoli chłopcu spać, nawet gdy starsza siostra będzie się uczyć. Otwory w bocznych ściankach domykane okiennicami i niebieski stolik stworzyły naturalną scenerie do zabaw w dom.

Co w pokoju dziecięcym spodobało się dzieciom?

Kasi najbardziej spodobała się w pokoju duża szafa ubraniowa usytuowana za ścianką aneksu. Zabawki znalazły swoje miejsce w pojemnej komodzie przy drzwiach. Obok, pod oknem, stanęła lampa pólkami i Multibiurko, w którym chłopiec od razu zarezerwował swoją szufladę. Konstrukcja tego ostatniego mebla przypomina deskę kreślarską z regulowanym kątem nachylania blatu. Siedząc pryz nim, dzieci mogą podziwiać widok za oknem. Bardziej egzotyczny krajobraz ozdobił kinkiet przy szafie.

Jak dobrać kolory do pokoju dziecka?

Meble o wyraźnie azjatyckim rodowodzie to pomysł na wiele nadchodzących lat. Dziś ich „dorosły” charakter rozbrajają kolorowe akcesoria i zabawki. Duże rozmiary i intensywny kolor czerwonej gruszy wymagały jednak uważnego doboru tła – chłodnego i niezbyt jasnego. Wybrano dwa odcienie morskiego turnusu – mocne barwy sprawdzają się w nasłonecznionych pomieszczeniach. Świeża zieleń ścian przy drzwiach ożywiła wnętrze. Neutralny odcień sosnowej podłogi, przypominający piasek z dalekich wysp, doskonale podkreślił to zestawienie.
Końcowy efekt wywołuje skojarzenie z beztroskim klimatem wakacji – podróżą sprezentowaną za dziecięcy uśmiech.
W sesji udział wzięły meble firmy Vox: szafa dwudrzwiowa 999 zł, multibiurko 799 zł, półki wiszące 239 zł/szt., półka z drzwiami suwanymi 449 zł, komoda z szufladami 879 zł, kanapa z dodatkowym łóżkiem 1498 zł, materace 670 zł/szt., lampa 559 zł, fotel obrotowy Olo 339 zł.

POKOJE DLA NASTOLATKA

Pomysł na pokój dla nastolatka. Jak dobrać do wnętrza meble? Jak pomalować ściany?

Pokój nastolatka musi być praktyczny i wielofunkcyjny. Jest to wnętrze, które służy zarówno do nauki, jak i odpoczynku. W pokoju powinno być sporo szafek i schowków. Proponujemy aranżację, w której dominują dwa kolory: żółty i szary.

Kolory we wnętrzu

Zdecydowanie we wnętrzu dla nastolatka warto odważyć się na niesztampowe rozwiązania. Pamiętajmy jednak, żeby zestawy barw i dekoracje sprawiały wrażenie pogodnych, a nie agresywnych. Proponujemy aranżację, w której dominują dwa kolory: ciepły, zgaszony żółty i chłodna szarość. To harmonijne, a przy tym nieograne i bardzo modne połączenie. Takie wnętrze kojarzy się z nowoczesnością i miejskim klimatem.

Meble w pokoju nastolatka

Schowków i szafek w pokoju nastolatka powinno być sporo, pomagają one bowiem utrzymać porządek, ten zaś sprzyja koncentracji niezbędnej do nauki. Potrzebne są pojemne meble z dużą liczbą półek i szuflad, ułatwiających segregację rzeczy. Solidnie wykonane będą służyć właścicielowi przez wiele lat. Wybraliśmy kolekcję Kokeshi marki Meble VOX, o korpusach z płyty laminowanej drewnopochodnej, o zwiększonej odporności na uderzenia. Ta cecha przyda się, gdy chłopak dojdzie do wniosku, że przed meczem koniecznie musi jeszcze poćwiczyć odbijanie piłki główką…

Wykończenie ścian we wnętrzu

Nawiązaniem do nowoczesnej, wielkomiejskiej stylistyki jest też efektowna tapeta ze wzorem w wieżowce. Szare pasy namalowane na żółtym tle ściany podkreślają klarowne linie podziału wnętrza i ożywiają aranżację. Architekturę pokoju dynamizują też wnęki, które jednocześnie pełnią funkcję dodatkowych półek.

POKOJE DLA DZIECI-PORADY

Na jaki kolor pomalować ściany w pokoju dziecka?

Pokój dla dziecka łączy w sobie kilka funkcji. W pokoju powinno się znaleźć miejsce do odpoczynku, miejsce do nauki i miejsce do zabawy. Pamiętajmy o tym, wybierając kolory farb do pokoju dziecięcego. Przedstawiamy pomysły na pokój dla chłopca i pokój dla dziewczynki.

Kolor ścian w pokoju dla dziewczynki i chłopca. Czy tylko różowy i niebieski?

Bardzo często pokoje dziewczynek zamieniają się w różowe komnaty, a pokoje chłopców w błękitne twierdze dzielnych rycerzy. Kolor różowy i niebieski dominuje zarówno na ścianie, jak i w dodatkach, odpowiednio w pokojach dziewczynek i chłopców.
Jest to oczywiście jeden z pomysłów na wykończenie ścian w pokoju dla dziecka i na pewno niejedna dziewczynka i niejeden chłopiec będą zachwyceni takim pokojem. A o to przecież głównie chodzi – dziecko musi czuć się dobrze w swoim królestwie.
Błękity w pokoju chłopca. Dlaczego nie? W tej aranżacji kolor niebieski jest dominujący, ale tylko w dodatkach. Ciekawym pomysłem jest tapeta w guziki. Przyklejona przy oknie imituje kolorowe zasłony.
  Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
  Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły

Jakie inne kolory sprawdzą sie w pokoju dziecka?

Przeciwnicy różu w pokoju dla dziewczynki i błękitów w pokojach chłopców protestują i wybierają inne kolory, zarówno w odcieniu intensywnym, jak i pastelowym. Popularnością cieszą się takie kolory ścian, jak: pomarańczowy, czerwony, żółty, zielony. I tutaj jedna uwaga.
Wybierając kolor do pokoju dziecka, powinniśmy zachować pewną ostrożność: zbyt intensywne barwy mogą bowiem niepotrzebnie pobudzać dziecko i sprawią, że pociecha nie będzie się mogła skupić na nauce lub po prostu wypocząć w swoim pokoju. Może mieć również problemy z koncentracją. Jeżeli jednak zależy nam na konkretnym intensywnym kolorze, warto pomalować nim jedną ścianę. Będzie ona wówczas wyrazistym akcentem, ale nie przytłumi wnętrza.

Czy ściany w pokoju dziecka można pomalować na biało?

W pokoju dziecka warto pomalować ściany farbą w kolorze białym lub kremowym. Taki pokój nie będzie z pewnością ani monotonny, ani nudny. Rodzice często obwaiają się neutralnych kolorów w pokoju dla dziecka. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ liczba kolorowych dodatków i zabawek w pokoju dziecka jest zazwyczaj ogromna i nie potrzebują one kolorowej oprawy. Fragment białej lub jasnej ściany doskonale może ożywić kolorowa tapeta lub fototapeta. Warto nią wydzielić w pokoju dziecka np. kącik do zabawy.

POKOJE DLA DZIECI

Radzimy, jak urządzić wnętrze dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka

Trudno urządzić pokój dziecka raz na całe jego życie. Rozwiązaniem jest takie zaplanowanie wnętrza, by można je było modelować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając kącik dla niemowlaka, pokój dla kilkuletniego dziecka i rodzeństwa. Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, by za kilka lat nie mieć problemów z przemeblowaniem wnętrza.

Co dla niemowlaka - kącik w sypialni czy osobny pokój?

Do prawidłowego rozwoju dziecka osobne wnętrze nie jest konieczne na każdym etapie.
Niemowlęctwo to czas, kiedy ważna jest bliskość dziecka z rodzicami, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Niemowlęta znacznie lepiej czują się w sypialni rodziców, dlatego wiele osób rezygnuje z urządzenia samodzielnego pokoju dla niemowlaka.
Jeśli urządzamy kącik dziecięcy w małżeńskiej sypialni, musi być na tyle duży, aby poza łóżeczkiem można było wstawić dodatkowe sprzęty komodę z przewijakiem, wygodny fotel lub krzesełko do karmienia.
Zobacz koniecznie:

Pokój dla dziecka: najmniejszy czy największy?

Do przydzielania pokojów dziecięcych warto podejść perspektywicznie. Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro dziecko jest małe, można mu przydzielić najmniejszy pokój.
W rzeczywistości bardzo szybko staje się on jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Albo więc pokój przeznaczony dla dziecka powinien być duży, albo powinniśmy być przygotowani do zmian funkcji pomieszczeń. Może z czasem duży gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecięcego.

Co dla rodzeństwa - jeden wspólny pokój czy 2 osobne?

Elastycznie możemy podejść do urządzania pokojów dwojga dzieci. Gdy sąsiadują one ze sobą, można na jakiś czas zrezygnować z budowania dzielącej je ściany – na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wspólna przestrzeń może działać bardzo stymulująco. Oszczędzamy też na miejscu – przestrzeń do zabawy może być wspólna.

Ile sprzętów do pokoju dziecka?

Na każdym etapie warto także w pokoju dziecka ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań. Jeśli będzie miejsce w rezerwie, będzie można wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny.

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Na każdym etapie rozwoju dziecka ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli. Przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój.
Mobilność sprzętów nabiera szczególnej wagi w późniejszych okresach rozwoju: w przedszkolnym pozwala wygospodarować przestrzeń konieczną do aktywnej zabawy na podłodze, w szkolnym – do organizowania wizyt rówieśników czy też rozwijania rodzących się ciągle zainteresowań.
Bardzo popularne dzisiaj wbudowane meble utrudnią wygospodarowanie miejsca na podłodze na ćwiczenie układów tanecznych. Niemożliwe będzie też przesunięcie stacjonarnego biurka spod okna, aby np. rozstawić sztalugi.

POKÓJ DLA NASTOLATKA

Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto 7 wnętrz na czasie

Chcesz, żeby urządzany przez ciebie pokój spodobał się nastolatkowi? Zobacz ciekawe pomysły na pokoje dla nastolatków. Prezentujemy modne wnętrza, które przypadną do gustu chłopcom i dziewczętom.
Przeczytaj także:

Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
Pokój na poddaszu to marzenie wielu nastolatków. W pokoju takim najlepiej sprawdzą sie jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. 




Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
W pokoju nastolatka niezwykle ważne jest naturalne światło. Zaplanuj miejsce do nauki w ten sposób, by był jak najlepszy dostęp promieni słonecznych. 




Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
Propozycja dla dziewczyny. Ściany w słodkim różowym kolorze kontrastują z ciemnymi meblami i "dorosłym" poważnym krzesłem tapicerowanym. 




Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
Pomysł na pokój dla chłopca. Uwagę zwraca papierowa tapeta z wieżowcami. Nie tylko dla chlopców marzących o architekturze. 




Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
Przestronny pokój dla nastolatki. Łóżko znajduje się na podeście, który stanowi również schowek. 




Urządzasz pokój dla nastolatka? Oto wnętrza na czasie
Kolorystyka została idealnie dobrana do młodzieżowego wnętrza. Biel ścian powiększa przestrzeń, zieleń i czerwień ją ożywiają. Dobrym pomysłem jest pomalowanie ściany farbą, która zamieni jej powierzchnię w tablicę.

POKÓJ DLA DZIECKA NA PODDASZU

Poddasze stanowi idealne miejsce na pokój dla dziecka. W ciągu dnia jest zalane światłem, nocą zaś ma się wrażenie, że rozgwieżdżone niebo jest na wyciągnięcie ręki.

Kiedy zastanawialiśmy się nad wyborem domu, uznaliśmy, że jednym z ważniejszych kryteriów będzie możliwość jego rozbudowy w miarę naszych potrzeb.

Wybór nie był łatwy, ale w końcu zdecydowaliśmy się na dom z poddaszem. Przyczyniły się do tego między innymi zainteresowania naszego najstarszego syna, którego pasją jest kosmos.

Było więc oczywiste, że to właśnie jego pokój powinien znajdować się najwyżej.
Był zachwycony...
Fantastyczny efekt uzyskaliśmy montując okna do poddaszy VELUX. W ciągu dnia pokój jest zalany światłem, natomiast nocą można odnieść wrażenie, że rozgwieżdżone niebo jest na wyciągniecie ręki.
To właśnie jest wszechświat naszego syna.

POKOJE DLA DZIECI

8 pomysłów, jak urządzić ładny pokój dla dziecka. Zdjęcia

Zdjęcia ładnych i funkcjonalnych pokoi dla dzieci. Zobacz, jak w pokoju dziecka ustawić meble, jak pomalować ściany i jakie rozwiązania zastosować.

 
Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Błękity w pokoju chłopca. Dlaczego nie? W tej aranżacji kolor niebieski jest dominujący, ale tylko w dodatkach. Ciekawym pomysłem jest tapeta w guziki. Przyklejona przy oknie imituje kolorowe zasłony. 





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Fragmenty ścian dobrze wyróżnić innym kolorem. W tej aranżacji kolor zielony wykorzystano do wyodrębnienia miejsca do spania dwóch sióstr. Dobrym rozwiązaniem jest papierowa malowanka na ścianie.





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Ściany w pokoju dla dziecka mogą być również białe. Kolorowe dodatki i zabawki nie pozwolą tutaj na monotonię. 





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Monotonię białych ścian przerywa czarna tablica. Dzięki kolorowym rysunkom o nudzie nie ma tutaj mowy.





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Wszystkie ściany w pokoju dla dziecka w żółtym jaskrawym kolorze może byłyby zbyt agresywne. Kolor ten zastosowany na fragmencie ściany sprawia już zupełnie inne wrażenie. 





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Pokój dla dziewczynki w wersji minimalistycznej. Pastelowe różowe ściany zestawiono z białymi szafkami. Efekt fantastyczny - słodki, ale bez przesady! 





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Ściany w intensywnych kolorach? Ależ tak! Pod warunkiem, że nie będą utrudniały koncentracji i wypoczynku. 





Urządzamy pokój dla dziecka. Pomysły
Pokój dla dziecka z szafkami niczym klocki LEGO. Spodoba się nie tylko chłopcom