Podaje się, że z zużywanych codziennie (przeciętnie przez jedną osobę) 150 litrów wody pitnej spożywanych jest jej jedynie około 3 litrów. Czyż to nie jest marnotrawstwo?
Czteroosobowa rodzina zużywa rocznie (statystycznie) ponad 200 m³ wody pitnej, stale drożejącej. Ponad połowę tej ilości można zastąpić, nie tracąc z komfortu użytkowania, pochodzącą z dachu budynku, odpowiednio przefiltrowaną i zgromadzoną wodą deszczową.
Wodę deszczową można z powodzeniem stosować:
- do spłukiwania toalet,
- prania (deszczówka jest wodą miękką, dlatego stosujemy mniej proszku, unikając dodatkowo osadzania się kamienia na grzałce),
- w pracach porządkowych,
- do mycia samochodu,
- do podlewania ogrodu – dla roślin deszczówka jest najzdrowsza.
Do tego dochodzą niebagatelne korzyści ekologiczne - gdy woda deszczowa pozostanie w miejscu opadu (zapobiega to m.in. obniżaniu się poziomu wód gruntowych, powodziom oraz przeciążeniom kanalizacji burzowej).
Deszczówka sama w sobie jest bardzo czysta i wolna od zarazków, jednak spływając po powierzchni dachu ulega zanieczyszczeniu. Jakość deszczówki zależy głównie od rodzaju powierzchni dachu - najlepsze są dachy z pokryciem ceramicznym, betonowym lub blaszanym, mniej przydatne są dachy pokryte roślinnością, a nieprzydatne - dachy pokryte płytami azbestowymi lub papą bitumiczną.
Elementy wchodzące w skład instalacji do wykorzystanie deszczówki:
Elementy wchodzące w skład instalacji do wykorzystanie deszczówki:
- przewody zewnętrzne doprowadzające deszczówkę do zbiornika,
- filtry narynnowe lub podziemne wyłapujące zanieczyszczenia (ponad 95% skuteczności filtrów),
- zbiorniki gromadzące wodę - podziemne lub naziemne,
- pompa lub hydrofor,
- przewody wewnętrzne doprowadzające deszczówkę do pralki, WC itp.
Woda z powierzchni dachu dostaje się do rynien i rurami spustowymi, a dalej rurami ułożonymi pod ziemią doprowadzana jest do zbiornika podziemnego (takie jego usytuowanie gwarantuje jej stałą i niską temperaturę, a brak światła uniemożliwia rozwój glonów). Następnie na zintegrowanym w zbiorniku filtrze (najlepsza jest wersja samoczyszcząca) deszczówka zostaje oczyszczona w sposób mechaniczny z zabrudzeń i zgromadzona w odpowiednio dobranym pod względem wielkości zbiorniku (jego konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała). Nadmiar wody, który w przypadku bardzo obfitych i długotrwałych deszczów może się pojawić w zbiorniku, odpływa przelewem do kanalizacji lub - co jest najbardziej godne polecenia - do układu rozsączania.
W przypadku pełnego zagospodarowania wody deszczowej, czyli wykorzystania jej w domu, należy wykonać w budynku dodatkową instalację rozprowadzającą deszczówkę, przestrzegając zakazu łączenia jej w jakimkolwiek punkcie z instalacją wody pitnej. Aby woda była pod ciśnieniem, należy zastosować hydrofor, który pobierając wodę ze zbiornika zasila całą instalację. W okresach suszy lub zbyt małych opadów automatyka sterująca zapewnia rezerwowe zasilanie wodą pitną. Automatyka kontroluje też poziom wody w zbiorniku i zabezpiecza pompę przed tzw. suchobiegiem.
Wykorzystując deszczówkę jedynie do podlewania roślin stosujemy bardzo prosty i tani układ zasilająco-pompowy (pompa umieszczona w zbiorniku) oraz standardowe węże ogrodowe. Możliwe jest także bezpośrednie podłączenie wody deszczowej ze zbiornika do systemu automatycznego nawadniania ogrodu.
Jeżeli planujemy wykorzystywać wodę deszczową w mniejszym zakresie lub na zagospodarowanej już działce chcemy uniknąć robót ziemnych, możemy zastosować bardzo estetyczne zbiorniki do naziemnego gromadzenia deszczówki.
Gdy nie zbieramy wody deszczowej do zbiornika oraz nie mamy możliwości odprowadzenia deszczówki do rowu lub kanalizacji burzowej, wtedy odprowadzamy ją do tuneli lub skrzynek rozsączających na terenie działki i rozsączamy ją w gruncie.
Jeden tunel zastępuje 800 kg żwiru lub 36 m rury drenażowej o średnicy 100 mm. Skrzynki i tunele można zabudować i wtedy stają się niewidoczne, a powierzchnie nad nimi dowolnie wykorzystać, łącznie z możliwością ruchu samochodów.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może być eksploatowana bez zakłóceń przez wiele lat, wymagając od użytkownika jedynie minimalnego nadzoru.
Bardzo interesujący wpis :)
OdpowiedzUsuńDeszczówka sama w sobie jest bardzo czysta i wolna od zarazków, jednak spływając po powierzchni dachu ulega zanieczyszczeniu.
OdpowiedzUsuńChyba zainstaluję u siebie taki system, mega oszczędność :)
OdpowiedzUsuńczy ja wiem czy deszczowka taka czysta? zalezy od zanieczyszczen w powietrzu..
OdpowiedzUsuńwszystko zalezy od rejonu zamieszkania wg mnie
OdpowiedzUsuńWarto pamiętać o tym, że niekiedy koszty budowy takiego czegoś są po prostu nie opłacalne.
OdpowiedzUsuńJa głównie wykorzystuję deszczówkę do prac ogrodowych jak m.in. podlewanie roślin.
OdpowiedzUsuńJa też najczęściej wodę deszczową zbieram by nawadniać ogród. To chyba z resztą najbardziej typowe zastosowanie deszczówki.
OdpowiedzUsuńIstnieje wiele pomysłów na wykorzystanie wody deszczowej. Ja np. używam jej do podlewania
OdpowiedzUsuńJak widać deszczówka może mieć wiele różnych zastosowań
OdpowiedzUsuńJa najczęściej deszczówki używam do podlewania roślin
OdpowiedzUsuńWoda deszczowa ma wiele zastosowań. Ja mam na podwórku ustawioną specjalną beczkę na zbieranie deszczówki
OdpowiedzUsuńKorzystanie z wody deszczowej ma wiele plusów. Jednym z nich jest po prostu oszczędność wody
OdpowiedzUsuńWodę deszczową można wykorzystać na wiele sposobów. Ja na swojej działce często korzystam z takiej wody do różnych celów.
OdpowiedzUsuńJa cały czas zbieram deszczówkę by np. potem mieć z tego wodę do podlewania roślin, nawadniania ziemi w ogrodzie.
OdpowiedzUsuńNo tak, też mam wkopane koło domu dwie beczki i spływa woda z rynny ;)
OdpowiedzUsuńWykorzystań wody deszczowej jest na prawdę bardzo wiele. Warto wykorzystać ją np. do nawadniania.
OdpowiedzUsuńPosiadam podobną instalację przydomową do deszczówki i powiem, że jest to super sprawa :) Polecam.
OdpowiedzUsuńMówisz, że to faktycznie się dobrze sprawdza?
OdpowiedzUsuńWoda deszczowa ma wiele różnych zastosowań. Woda deszczowa nadaje się np. do nawadniania lub dla zwierząt w gospodarstwie domowym.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem woda deszczowa nie nadaje się do niektórych zastosowań, ponieważ mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia z powietrza.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że gdyby ją dobrze przefiltrować to nadaje się do wszystkiego
OdpowiedzUsuńWoda deszczowa może nie być czysta, stąd do wszystkiego raczej się nie nada.
OdpowiedzUsuńAle wydaje mi się, że od tego są też specjalne filtry, które można zainstalować !
OdpowiedzUsuńZastosowań wody deszczowej jest na prawdę bardzo dużo. Warto jednak zwracać uwagę na jej czystość
OdpowiedzUsuńTaką wodę można użyć do wszystkiego wystarczy ją dobrze oczyścić/przefiltrować
OdpowiedzUsuńGdy nie mamy pomysłów lub możliwości na wykorzystanie wody deszczowej, to warto jest wtedy odprowadzać ją bezpośrednio do kanalizacji. Nowa instalacja kanalizacyjna powinna być przede wszystkim poddana właściwej inspekcji wykonanej przez wykwalifikowanych fachowców https://www.stankan.pl/inspekcja-telewizyjna-monitoring-kanalizacji/. Z reguły taki monitoring kanalizacji jest bardzo dokładny i wykonany przy użyciu nowoczesnych urządzeń.
OdpowiedzUsuńPosiadając dom powinniśmy zadbać o jak najlepszą jakość wody pitnej. W tym celu warto jest zawrzeć w instalacji wodnej dobrej jakości zestaw hydroforowy. Składa się on z pompy hydroforowej https://www.dostudni.pl/sklep,3,pompy-omnigena.html oraz zbiornika. Dzięki niemu mamy dostęp do świeżej wody nadającej się do spożycia. Oprócz tego urządzenie wpływa też na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSuper napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuńNa pewno taką wodę można użyć do podlewania ogrodu jeśli mamy gdzie ją magazynować. U mnie jeśli chodzi już o wodę pitną to bardzo fajnie sprawdza się zrobiony samodzielnie odżelaziacz https://www.dostudni.pl/jak-samemu-zrobic-odzelaziacz,b64.html i oczywiście działa jak należy.
OdpowiedzUsuńWykorzystywanie wody deszczowej to świetne rozwiązanie i przede wszystkim ekologiczne.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie zostało to napisane.
OdpowiedzUsuńNaprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńFaktycznie samo wykorzystanie wody deszczowej jest doskonałym sposobem na nawadnianie naszego ogrodu. Jeśli jeszcze dodamy do tego odpowiedni sprzęt z https://www.podlane.pl/ to wtedy nasz ogród na pewno będzie ładnie wyglądał.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim możemy ją wykorzystać do podlewania naszego ogrodu i trawnika, gdyż jest to bardzo ważna kwestia. Mogę dodać, że ja jeszcze jak czytałam na stronie https://fajnyogrod.pl/porady/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic-_wp20/ to już teraz wiem jaką pompę do deszczowni nabyć, aby była jak najlepsza.
OdpowiedzUsuńWoda deszczowa ma naprawdę szerokie zastosowanie (z wyłączeniem spożycia), nie mniej jednak można ją użyć do podlewania ogrodu. Artykuł super, sam posiadam zbiornik i jestem z niego mega zadowolony. Zakupiłem go tutaj: https://zbiornikinadeszczowke.com/
OdpowiedzUsuńKoniecznie zobacz sobie kominki elektryczne led 3d. Może jakiś ci się spodoba. Ja nie wyobrażam sobie salonu bez kominka. Dla mnie to najlepsze miejsce w domu - fotel przy kominku i regale z ksiażkami. Zawsze spędzam tam jesienne i zimowe wieczory :)
OdpowiedzUsuńZ całą pewnością taka instalacja to dobre rozwiązanie i moim zdaniem również powinniśmy wiedzieć, że należy ją wykonać raz i dobrze. Ja z powodzeniem korzystam z usług hydraulika https://hydraulikon.pl/ do którego oczywiście mam pełne zaufanie.
OdpowiedzUsuńOd siebie mogę polecić usługi http://ecoserwisagd.pl/serwis-i-naprawa-agd-kartuzy/. Gdyby zepsuła wam się pralka, lodówka lub zmywarka to warto zgłosić się do tej firmy. Bardzo szybko usuwa usterkę i ma przystępne ceny. Nam uratowali zmywarkę :)
OdpowiedzUsuńU nas w tym roku w planach jest budowa magazynu! mamy już projekt montażu konstrukcji stalowej i niedługo zabieramy się do działania. Projektem i montażem zajęła się firma Commercecon.
OdpowiedzUsuńBardzo pomocne informacje, dzięki!
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Można znaleźć u Ciebie masę cennych informacji!
OdpowiedzUsuńCiekawe spostrzeżenia
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńWiele tutaj interesujących i ważnych informacji.
OdpowiedzUsuńPoszukując mebli do ogrodu, ważne jest, aby były one dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Na https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe znalazłem opcje modułowe, które pozwalają na elastyczną aranżację przestrzeni. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią zmiany i dostosowanie przestrzeni do różnych okazji.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis to prawdziwa skarbnica wiedzy.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńNiektóre prace hydrauliczne mogą wymagać specjalistycznego sprzętu. https://hydraulik-wroclaw.pl/ może oferować szczegółowe informacje na temat technologii i narzędzi używanych przez hydraulików, co jest ważne dla skomplikowanych lub nietypowych zleceń.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń