Ocieplanie domu to bardzo ważny moment budowy lub remontu każdego domu. Zanim jednak zaczniesz układanie dowolnego materiału izolacyjnego - np. wełny mineralnej lub styropianu - musisz wykonać szereg czynności. Jakich? Podpowiadamy, w jaki sposób powinieneś rozpocząć ocieplanie domu.
Przed docieplaniem - oceń stan podłoża
Jakość podłoża ma ogromne znaczenie dla trwałości systemu ociepleniowego. Nie ma z tym większego probelmu w trakcie budowy domu lub lub w budynkach nowo postawionych. Co innego, gdy chcemy ocieplić stary budynek. Wówczas należy wezwać przedstawiciela firmy wykonawczej, żeby sam przyjrzał się, w jakiej kondycji są mury i ich okładziny. Szczególnie starannie trzeba sprawdzić nośność tynku. Pierwsze informacje przyniesie już opukanie jego warstwy – gdy da się usłyszeć charakterystyczny głuchy odgłos, to znak, że tynk nie trzyma się podłoża i należy go skuć (z całej powierzchni ściany albo tylko z pewnego fragmentu) lub odpowiednio wzmocnić. Niepokoić powinny też pęknięcia, pylenie powierzchni, rozległe plamy i zacieki. Te ostatnie świadczą o zawilgoceniu. Na mokrym lub zawilgoconym podłożu nie wolno układać ocieplenia. Ważne więc, żeby przedstawiciel firmy, używając specjalnego przyrządu, zmierzył wilgotność ścian. Najlepiej, aby oględziny podłoża zostały podsumowane spisaniem specjalnego protokołu. Będzie to dla nas dowód, że wykonawca jest świadom, w jakim stanie są ściany, i wie, co trzeba w nich naprawić.Jak przygotować podłoże do ocieplenia?
Tego etapu prac nie wolno zlekceważyć. Od stanu podłoża będzie zależała trwałość ocieplenia. Przed przystąpieniem do klejenia płyt termoizolacyjnych ściany trzeba:• osuszyć – oczywiście jeśli są wilgotne. Osuszenie jest proste, o ile ściany zamokły od deszczu. Wystarczy wtedy parę dni i same wyschną, zwłaszcza w słoneczną pogodę. Powodem występowania wilgoci może być jednak nieszczelna hydroizolacja fundamentów lub cieknąca rynna. Wtedy suszenie nic nie da, dopóki usterki nie zostaną porządnie naprawione;
• oczyścić – każdy brud lub pył osłabia przyczepność kleju do płyt ociepleniowych. Ściany należy zatem wyczyścić dokładnie szczotką. Plamy i zacieki można spróbować usunąć ciepłą wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentów, ale pamiętajmy, że trzeba będzie później suszyć elewację. Dość interesującą nową metodą jest czyszczenie murów suchym lodem pod ciśnieniem. Tłuszcz, który widoczny może być dopiero w świetle ultrafioletowym, można zmyć specjalnymi preparatami czyszczącymi lub ewentualnie benzyną ekstrakcyjną;
• wyrównać – ponieważ grubość warstwy kleju nie powinna przekraczać 1-5 cm, podłoże trzeba wyrównać w inny sposób. Najprościej – nakładając cementową zaprawę wyrównawczą. Dopiero po jej związaniu będą możliwe kolejne prace. Niwelowanie krzywizn podłoża przez stosowanie płyt ociepleniowych różnej grubości jest bardzo trudne do poprawnego wykonania;
• zagruntować – mineralne podłoża, zwłaszcza nowe, są chłonne, mogą więc odciągać wilgoć z masy klejącej, którą mocujemy ocieplenie. W ten sposób nośność kleju się zmniejsza. Przed ocieplaniem ściany warto pomalować preparatem gruntującym, który wyrówna i zmniejszy chłonność podłoża.
Bardzo dobry wpis, nie wiele artykułów jest w sieci dotyczących procesu przygotowawczego, główny nacisk jest tak jak napisałeś kładziony na to który materiał wybrać co niewątpliwie jest bardzo ważną kwestią, jakość materiału jest kluczowa dla efektu końcowego, wiadomo, że jeśli materiał będzie miał ubytki to również izolacja nie będzie spełniać swojej roli a przecież zależy nam na jak najlepszym efekcie, jeśli produkt ma potwierdzoną wysoką jakość to musi 'działać'. wracając jednak do procesu przed wyborem materiału zdecydowanie trzeba je oczyścić! brud bardzo osłabia przyczepność kleju.
OdpowiedzUsuńNiesamowicie ciekawy i przydatny wpis :)
OdpowiedzUsuńInteresujący artykuł i przede wszystkim bardzo przydatny. Pomocne wskazówki, które warto wiedzieć przed ocieplaniem domu.
OdpowiedzUsuńWskazówki i porady jak najbardziej przydatne
OdpowiedzUsuńTakie informacje warto znać. Cieszę się, że tutaj trafiłem.
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis, bardzo przydatne informacje można znaleźć w tym tekście. Bardzo ciekawy blog.
OdpowiedzUsuńJeśli dom jest zamieszkany to jego ocieplenie dodatkowe od środka to nie jest taka łatwa sprawa. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na takie docieplenia domów warszawa które podniesie walor estetyczny domu, pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie czy raz na zawsze rozprawi się z wilgocią w pomieszczeniach.
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis, bardzo pouczający.
OdpowiedzUsuńWarto tą kwestię rozważyć na spokojnie. Dobrze wykonane ocieplenie gwarantuje niższe rachunki.
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńOcieplenie domu zgodnie z właściwymi technikami budowlanymi jest bardzo ważnym zadaniem.
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje
OdpowiedzUsuńWarto porozmawiać z kimś kto już ma doświadczenie w całym tym ogarnianiu.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpi
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuń