Jak skladować cegły klinkierowe? Jaką wybrać zaprawę do murowania z klinkieru? Co zrobić, gdy na cegle klinkierowej pojawią się plamy? Poznaj kilka praktycznych zasad, jak murować. Dzięki temu elewacja klinkierowa będzie solidna i piękna.
Jak składować i dbać o cegły klinkierowe?
Wykonując elewację z klinkieru, dobieramy cegły klinkierowe z kilku palet, aby wyrównać ewentualne drobne różnice kolorystyczne.Murowanie prowadzimy w temperaturze powyżej 5°C, najlepiej w czasie bezdeszczowej pogody. Jeżeli podczas murowania z cegły klinkierowej zacznie padać, należy zabezpieczyć mury folią. Cegły składujemy na paletach, w opakowaniu fabrycznym i chronimy przed zetknięciem z ziemią oraz wpływem czynników atmosferycznych.
Zabrudzenia usuwamy z klinkieru zaraz po ich pojawieniu się. Nie stosujemy ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię cegieł. Najlepiej docinać je za pomocą odpowiednich narzędzi – piły kamieniarskiej lub szlifierkoprzecinarki.
Zaprawa murarska do klinkieru
Należy starannie dobierać składniki zaprawy do klinkieru i zwracać uwagę na dokładność jej wymieszania, plastyczność i gęstość. Cement nie powinien zawierać dodatków popiołów hutniczych.Najlepiej korzystać z gotowych zapraw do klinkieru, które gwarantują odpowiednie proporcje składników. Należy je rozrabiać ściśle według zaleceń producentów, a fugowanie elewacji (masą przeznaczoną do cegły klinkierowej) wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy, dobierając specjalne fugi.
Można też użyć tej samej zaprawy zarówno do spoin, jak i fug. W tym wypadku liczy się doświadczenie oraz dokładność murarzy – nie mogą pobrudzić wznoszonego muru.
Do cegieł ręcznie formowanych używamy innej zaprawy niż do formowanych maszynowo, gdyż różnią się nasiąkliwością.
Usuwanie zabrudzeń z klinkieru
Staranne, szczelne murowanie przy stosowaniu właściwych spoiw uchroni cegły przed białymi nalotami i wysoleniami. Jeśli się już pojawią, można je usunąć za pomocą szczotki i ciepłej wody lub specjalnych środków czyszczących.Są też preparaty do usuwania plam z klinkieru. Przed ich użyciem warto sprawdzić ich działanie na małej powierzchni, ponieważ mogą zmieniać barwę cegieł.
Fascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńPrezentuje się to zjawiskowo
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńCenne wskazówki, warto zrobić wszystko z wielką dokładnością
OdpowiedzUsuńWarto pamiętać o tych kwestiach.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńInformacje zawarte w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis
OdpowiedzUsuń