Elewacja z cegły będzie elegancka przez lata i nie będzie sprawiała problemów, jeżeli zadbamy o jej staranne wykonanie oraz będziemy pamiętać o jej systematycznej pielęgnacji. Do podstawowych zabiegów konserwujących należy sprawdzanie i naprawa spoiny oraz mycie wodą i impregnacja ceglanych ścian. W miarę potrzeb można też zastosować środki przeciwdziałające korozji biologicznej klinkieru.
Aby cegła klinkierowa była piękna jak najdłużej
Jeśli chcemy klinkierową elewację zachować w dobrej kondycji, warto się dowiedzieć, co zrobić, aby zawsze wyglądała dobrze.Elewacja z cegły będzie cieszyła przez lata i nie będzie sprawiała problemów, jeżeli zadbamy o jej staranne wykonanie. Spoina powinna być pełna, musi być zlicowana z murem, chociaż jej kształt może być wklęsły. Uszkodzenia spoin mogą prowadzić do przenikania wody przez ceglaną elewację. Dlatego trzeba je naprawiać i o nie dbać.
Równie ważne jak staranne położenie są zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące elewację z klinkieru.
Czyszczenie elewacji z klinkieru wodą
Gdy na klinkierowej elewacji osiądzie kurz i brud, czyści się ją wodą lub parą pod ciśnieniem, myje gąbką, wodą z węża. Nie powinno się jednak przesadnie moczyć elewacji.Impregnowanie cegieł elewacyjnych
Impregnowanie to sposób zabezpieczania cegieł elewacyjnych o nasiąkliwości powyżej 6%. Należy zwłaszcza nasączyć impregnatem miejsca szczególnie narażone na wilgoć, takie jak cokoły czy parapety.Impregnat wydobywa barwę i fakturę klinkieru, równocześnie lekko go przyciemnia. Wnika w strukturę materiału i zabezpiecza cegły skutecznie na trzy do siedmiu lat. Ogranicza też chłonność i chroni przed zabrudzeniem.
Należy używać impregnatów umożliwiających oddychanie cegieł klinkierowych, czyli tych, które nie zamykają mikroporów. Dzięki nim mur oddaje wilgoć na zewnątrz.
Warto wiedzieć
Jak murować, aby na elewacji nie było wykwitów?Podpowiada Krzysztof Omilian, koordynator ds. kierowników regionów w firmie Röben
Elewacja z cegieł klinkierowych może pozostać estetyczna i wolna od zanieczyszczeń nawet bez stosowania impregnatów, jeśli zostanie fachowo wykonana. W czasie murowania należy przestrzegać kilku zasad:
- Należy kupić zaprawę odpowiednią do cegieł klinkierowych (inne zaprawy, szczególnie zawierające wapno, mogą powodować powstawanie wykwitów).
- Zaprawę trzeba przygotowywać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając szczególną uwagę na odpowiednią konsystencję.
- Trzeba przygotować wystarczającą ilość zaprawy oraz cegieł na dany odcinek budowy, ponieważ dobieranie materiałów w trakcie prac może prowadzić do powstania różnic w wyglądzie fragmentów muru.
- Palety trzeba rozładowywać ostrożnie i odpowiednio układać. Cegły na placu budowy trzeba chronić przed zabrudzeniem i wpływami atmosferycznymi. Aby nie dopuścić do zawilgocenia cegieł od strony gruntu, nie wolno ich układać bezpośrednio na ziemi. Przykrycie materiału folią ochroni go przed zamoczeniem podczas deszczu.
- Staranne murowanie i dokładne wypełnienie spoin pozwoli uniknąć uciążliwych prac dodatkowych. Zgodnie z normami, spoiny muszą być zlicowane z cegłą, a nie wklęsłe.
- Aby odpowiednio dopasować zaprawę do cegieł, należy zwilżyć cegły.
- Przy spoinowaniu należy najpierw nałożyć zaprawę a później docisnąć i wyrównać.
- Gdy wszystko jest utwardzone, resztki zaprawy należy usunąć drewnianą szpachelką lub szczotką do spoin.
- Nowowybudowany mur trzeba chronić przed ostrym słońcem, wodą i zabrudzeniem.
Pokrywanie elewacji preparatami ochronnymi
Preparaty ochronne do klinkieru służą do ochrony przed zabrudzeniem i zaplamieniem cegieł o nasiąkliwości poniżej 6%. Zabezpieczają warstwę zewnętrzną cegieł, w przeciwieństwie do impregnatów nie wnikają w głąb materiału. Nie zmieniają wyglądu powierzchni cegły elewacyjnej, nie przyciemniają jej. Preparaty zabezpieczają powierzchnię cegieł na pięć do siedmiu lat.Środki przeciwdziałające korozji biologicznej klinkieru
Zarażone cegły klinkierowe opryskuje się preparatami przeciwdziałającymi korozji biologicznej rozcieńczonymi z wodą - zgodnie z instrukcją producenta tych środków. Niektóre preparaty powinny być użyte nawet trzykrotnie.Usuwanie zanieczyszczeń z elewacji
Resztki spoin powinny być zmyte w półtorej do dwóch godzin po zafugowaniu. Ponieważ środki przeznaczone do usuwania wykwitów solnych oraz zabrudzeń cementowych i wapiennych są znacznie silniejsze, można je usuwać nawet po dłuższym czasie.Wykwity solne na elewacji można usunąć koncentratem na bazie kwasów rozcieńczonym wodą, który wiąże się z chlorkiem zawartym w soli. Zabrudzenia należy usuwać, gdy cegły elewacyjne są suche. Przed czyszczeniem oraz po nim elewację należy obficie zrosić wodą.